plakat_witkacPisarz, malarz, filozof, teoretyk sztuki – Stanisław Ignacy Witkiewicz to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w polskie sztuce XX wieku. Jego teorie, dzieła sztuki i dramaty są równie wybitne co przełomowe. Niestety obecnie zdecydowana większość naszego społeczeństwa nie ma pojęcia kim był i co tworzył Witkacy. 

Młodzi ludzie wsparci pomocą bardziej doświadczonych kolegów po fachu podjęli próbę przybliżenia swym odbiorcom twórczość tej wybitnej postaci. Mimo wielu niedociągnięć związanych zapewne z małym doświadczeniem, była to próba udana. Premiera Witkacy? – Profanacja odbyła się na deskach Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych podczas trwającego w Łodzi festiwalu Dotknij teatru.

Grupa teatralna Studia Saturator na premierę swojego spektaklu wybrała sobie idealny moment, co zaowocowało salą wypełnioną po brzegi. Sztuka, która z początku niewiele ma wspólnego z Witkacym, płynnie prowadzi widza za rękę ze współczesnego telewizyjnego studia w stronę Jego teorii o czystej formie. Wstawiając do swojego całkowicie odrealnionego przestawienia cytaty oraz dbając o przewagę formy nad treścią otrzymali całkiem przyzwoity efekt. To wszystko w połączeniu z naprawdę dopracowanymi kostiumami i charakteryzacją, dobrą pracą oświetleniowców i dźwiękowców, mogła się podobać. Gra aktorska zarówno tych młodszych jak i starszych pozostawia jednak wiele do życzenia. Na tle pozostałych zdecydowanie wyróżniało się dwóch aktorów: Damian Kwapisiewicz i Michał Surosz, którzy przez cały spektakl utrzymywali naprawdę wysoki poziom.

Całość prezentuje się bardzo dobrze i z pewnością jest opcją na spędzenie udanego weekendowego wieczoru. Całej ekipie pracującej pod okiem pani reżyser Maszy Boguckiej może nie należą się owacje na stojąco, czego świadkami byliśmy sobotniego wieczoru, ale z pewnością gromkie brawa.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że młodzi ludzie w myśl słów pojawiającej się na spektaklu piosenki “Children of the reovolution”, jeszcze chętniej będą uczestniczyć w tego typu inicjatywach. Zwłaszcza jeśli ich celem będzie zapoznanie społeczeństwa z takimi postaciami jak Witkacy.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Aj_waj_fot._Piotr_Nadolski_12
Aj Waj! Czyli historie z cynamonem… – recenzja
romans1akt26
Romans z Czechowem – recenzja
a2012-10-21_12-44-03
Nić Ariadny w Teatrze Piccolo – recenzja
1 Komentarz
  • Pawełek
    1 kwietnia 2014 at 18:15

    😳 na dzień dzisiejszy miażdżąca jest niewiedza na temat Witkiewicza, kolejny pogrom sprawi hałastra walających się członków na deskach teatru położonego nieopodal mojego miejsca zamieszaknia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*