weekendnawsi30 czerwca po raz dwudziesty pierwszy Teatr Powszechny przygotował sztukę z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących. W specjalnie przygotowanym foyer  publiczność obejrzała spektakl Weekend na Wsi – Marca Camolettiego. Widowisko w formie Teatru Czytanego wyreżyserowała dyrektor, Ewa Pilawska.

 
Akcja sztuki rozgrywa się w podparyskim miasteczku. Bernard i jego żona Jacquelin postanawiają spędzić weekend w starym wiejskim domku ze swoimi przyjaciółmi. Każdy z nich zaplanował wypoczynek wspólnie ze swoim ukochanym. Wszystko na początku wydaje się proste, ale sytuacja coraz bardziej się komplikuje, kiedy na scenę wchodzą kolejni bohaterowie. W galimatias zostaje wplatana kucharka, która musi udawać kochankę. Rolę się odwracają, bo kochance przypada wcielić się w rolę pomocy domowej. Wszyscy próbują wybrnąć z kłopotliwej sytuacji, a przede wszystkim Bernard. Zajmująca komedia pomyłek, niesamowita dawka humoru, tak pokrótce można streścić fabułę tej historii.
 
Na początku odbioru spektaklu w formie Teatru Czytanego widz odczuwa pewne poczucie surowości i niedosytu. Brakuje  bowiem powszechnych, podstawowych elementów jakim rządzi się tradycyjny teatr. Poszukujemy ruchu – dynamiki, przestrzeni wypełnionej scenografią, czy choćby odsłonięcia kurtyny. Wszystkie te elementy zastępują inne czynniki. Niewielka projekcja domku na wsi  w pełni zastępuje scenografię, fenomenalna interpretacja tekstu czytana przez aktorów wprowadza nas  w niecodzienną atmosferę, inny odbiór widowiska teatralnego.
Zdaję sobie sprawę, że nie jestem po części uprawniona do oceny całości, jako osoba obdarzona “sokolim wzrokiem”. Mimo wszystko taka forma inscenizacji przemawia do mnie i z całą pewnością poleciałbym  je każdemu miłośnikowi teatru. Jedynym minusem spektaklu, jeśli chodzi o mnie to brak przerwy pomiędzy aktami. Wśród kolejnych odczytywanych partii  teksu po prostu samoistnie wyłączałam się, czekając na bardziej dynamiczne momenty.

 
Weekend na wsi
Reżyseria :Ewa Pilawska
Obsada: Marta Górecka, Maja Korwin, Barbara Lauks, Andrzej Jakubas, Piotr Lauks, Artur Majewski, Artur Zawadzki

Marc Camoletti  urodził się w Genewie we włoskiej rodzinie, ale większą część życia spędził w Paryżu. Swoją karierę rozpoczął jako artysta malarz, ale wkrótce pokochał teatr i zaczął pisać sztuki. Szybko zyskał międzynarodową sławę, sztuki jego autorstwa przetłumaczono na wiele języków i prezentowano w ponad pięćdziesięciu krajach. W samym Paryżu wystawiono kilkadziesiąt jego tekstów, w tym Boeing Boeing, który grano przez ponad sześć lat również na West Endzie. Ponad dziesięć jego komedii doczekało się inscenizacji telewizyjnych i filmowych.

 
Weekend na Wsi Weekend na Wsi Weekend na Wsi
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
SDC11731
Ślepcy na inaugurację Sceny OFF Teatru Nowego
dobrywieczor
Dobry wieczór kawalerski – recenzja
IMG_2517
Próby Schaeffera w AOIA – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*