„U progu Nieba” Teatru Logos to pierwszy spektakl premierowy sezonu artystycznego 2011/2012. Oby wszystkie premiery w tym sezonie były tak ciekawe. Zespół dobrze wykorzystał czas wakacji, kiedy to odbywały się próby, i stworzył godne polecenia przedstawienie.

„U progu Nieba” powstało na podstawie książki Mitcha Alboma „Pięć osób, które spotykamy w niebie”. Głównym bohaterem jest Eddie (Mirosław Henke, aktor Teatru Powszechnego w Łodzi)były żołnierz, pracownik wesołego miasteczka. Mężczyzna ginie w wypadku, ratując małą dziewczynkę. Na drodze do nieba w zaświatach spotyka kilka osób, które za życia były z nim blisko związane, wpłynęły na jego losy. To, jacy się stajemy, jest w końcu wypadkową naszego charakteru i wpływu jaki inni na nas wywierają. Żeby przekroczyć bramy raju, Eddie musi zrozumieć sens swojego życia.

Przedstawienie Teatru Logos jest niezwykłe i wciągające. Umiejętne wykorzystanie przestrzeni, oszczędne dekoracje i świetna gra światłem budują niesamowitą atmosferę. Widz przenosi się w zaświaty razem z Eddiem. Klimat podkreśla muzyka – pomaga wczuć się i skupić uwagę.

W spektaklu postawiono jednak przede wszystkim na gesty i ruch. To one są głównym aspektem przedstawienia. Wyrażają emocje aktorów lepiej niż słowa. Zwłaszcza sceny tańca Eddiego z miłością jego życia, Marguerite, za równo w wykonaniu pary młodszych aktorów – Mateusza Olszewskiego i Moniki Tomczyk, jak i starszego pokolenia – wspomnianego Mirosława Henke oraz Jolanty Rzeczyckiej-Henke, są bardzo wzruszające.

Choć Teatr Logos prowadzony jest przez księdza, przedstawienie można polecić nie tylko osobom wierzącym. Nie jest naszpikowane natarczywym wzywaniem do zwrócenia się ku katolicyzmowi, powrotowi do wiary, jest za to refleksyjne i oniryczne.

Jedyną wadą spektaklu jest czas jego trwania. Mogłoby być dłuższe.

Zobacz też inne recenzje teatralne!

joomplu:26063

joomplu:26064

joomplu:26065

joomplu:26067

joomplu:26068

joomplu:26069

joomplu:26070

/foto Grzegorz Gałasiński

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
divashow
Diva Show – recenzja
weekendzr
Weekend z R. – recenzja
tape_20121228_1329044629
Tape w Teatrze Nowym – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*