tape_20121228_1329044629W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zorganizowano premierę spektaklu Tape w reżyserii debiutującej Anety Groszyńskiej. Inscenizacja, która była dyplomem reżyserskim Groszyńskiej, powstała w kooperacji Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, PWSFTviT w Łodzi oraz Teatru Nowego.

Tape zrealizowano na podstawie spektaklu o tym samym tytule autorstwa amerykańskiego dramatopisarza i scenarzysty Stephena Belera. Na deskach teatru mogli zaprezentować się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi: Konrad Łaszewski (John), Karol Puciaty (Vin), Maciej Miszczak i Delfina Wilkońska (Ema), przez którą całe zamieszanie na scenie.

Najkrócej mówiąc historia przedstawiona, to losy męskiej przyjaźni. Dwóch najlepszych kumpli ze szkolnej ławki spotyka się po dziesięciu latach. Oczywiście czas zmienia wszystko, dlatego dawni przyjaciele już nie dogadują się tak, jak kiedyś. Jeden stał się poważnym człowiekiem, biznesmenem, aspirującym filmowcem. Drugi – strażak, który rozprowadza narkotyki i podchodzi do życia w zupełnie lekki sposób. Wspomnienia z czasów liceum szybko przeradzają się w nieprzyjemną rozmowę i przerzucanie się argumentami. Dochodzi do kłótni, nawet bójki. Rozmowa przyjaciół, nagrana przez jednego z nich na tytułową „tape”, czyli taśmę staje się kartą przetargową jednego z mężczyzn i sytuacja staje się co raz bardziej napięta. Co może być powodem zwady dwóch mężczyzn? Najczęściej jest to po prostu kobieta… Tak też dzieje się i w tym przypadku.

joomplu:46994

Cała rzecz dotyczy bowiem pięknej dziewczyny – Emy, która jest niespełnioną miłością jednego z bohaterów. Vin nie może zapomnieć Johnowi, że ten odbił mu dziewczynę jeszcze w czasach szkolnych. Co może wyniknąć z takiej konfiguracji? Najlepiej zobaczyć sztukę samemu.

Tape kończy się przesłaniem, że prawdziwa przyjaźń może przetrwać trudy i nie takie problemy da się pokonać. Uświadamia też w całej swojej postaci, że miłość może przetrwać całe lata, a ukryte pretensje mogą zaważyć na ludzkim życiu.

W 2001 roku na podstawie sztuki został zrealizowany przez Richarda Linklatera film Taśma prawdy z Umą Thurman i Ethanem Hawkiem w rolach głównych, ale seans spędzony w fotelu przed telewizorem w żaden sposób nie może równać się z przedstawieniem prezentowanym w Teatrze Nowym i emocjami wytwarzanymi na żywo.

/fot. Marcin Jurkiewicz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
mg-4461-zm
Rodzinny Interes w Teatrze Małym – recenzja
24082012_027
Szpera 42 w Teatrze Szwalnia (foto)
IMG_0801
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku w Domu Literatury – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*