klauni22 kwietnia, w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Teatralnego Perspektywy, odbył się pokaz spektaklu prezentowanego przez Teatr 21 „Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3”.

Teatr 21 powstał w 2005 roku z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Członkami grupy są osoby z zespołem Downa i autyzmem.

Aktorzy i reżyserka – Justyna Sobczyk – postawili na intensywną, systematyczną pracę, która, w przeciągu 10 lat, stała się sposobem na życie. Spektakle wyjątkowego zespołu można było oglądać w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Studio, Powszechnym, Baj, Soho, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.  „Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3” zamyka cykl czterech spektakli opowiadających o sprawach istotnych dla aktorów. Każda część stanowi osobny element i porusza inny problem. Pierwsza mówi o egzotycznej podróży “do źródła”, druga – o bogactwie. Ostatnia część jest o rodzinie, tej, którą bohaterowie tworzą jako zespół, oraz tej, którą chcieliby mieć, a także nawiązuje do tradycji cyrku, w którym jeszcze na początku XX w. na pokazach freak show prezentowano wszelaką odmienność. 

„Punktem wyjścia są dla nas pytania, na których wybrzmienie brakuje społecznego przyzwolenia. Co zrobić jeśli mając zespół Downa chcesz założyć rodzinę? Jak podejmować dorosłe decyzje i walczyć o prawo do nich, kiedy inni wciąż biorą Cię za dziecko, a Twoje potrzeby traktują jak cyrkową klaunadę? Dziecko i klaun to dwie figury, które zamykają osoby z zespołem Downa w bezpiecznej ramie. Jeśli nie wychodzisz z roli, pozostajesz niewidoczny i nieszkodliwy, wywołujesz pobłażliwy uśmiech” – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka spektaklu.

Producentka, Dagna Dąbrowska, dodaje: „To jest spektakl o tym, że można oglądać osoby niepełnosprawne nie tylko z kręcącą się w oku łzą. Śmiech jest wskazany. Wyszliśmy od tematu cyrku, stąd w tytule klauni. Chcieliśmy sprowokować śmiech z tych tematów, o których opowiadamy, a poza tym możemy się śmiać razem, nie z siebie, ale do siebie.” Warto zobaczyć wymienioną powyżej grupę teatralną i prezentowane przez nią spektakle, chociażby ze względu na jej oryginalność i wyjątkowość. Teatr 21 jest jedynym tego typu teatrem w Polsce.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wariat i zakonnica – recenzja
SingleIRemiksy01
Single i Remiksy w Lutni – recenzja
_MG_6192
Roberto Zucco w Studyjnym – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*