wwwKasiaBabapanelTANGO-81Zwieńczeniem XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych był spektakl “Tango Łódź” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl przedpremierowo zagrany we wnętrzach EC-1, to historia naszego miasta w pigułce. Inspiracją do stworzenia sztuki były „Dzieje jednego pocisku” Andrzeja Struga oraz dramaturgia Witolda Bandurskiego.

Historia zaczyna się w przeddzień Rewolucji 1905 roku. Rozgoryczony tłum robotniczy zbiera się, by walczyć o swoje prawa i wykrzyczeć frustrację życiem morderczą codziennością. Korowód rusza. Jak wirujący danse macabre tańczony przez Heroda, Śmierć i Diabła przez scenę przetaczają się kolejne lata, epoki i wydarzenia od przemysłowej Łodzi aż do współczesności. 

Ciąg dalszy „Ziemi obiecanej” w chronologicznym układzie nie zaskakuje. Natomiast lekcja historii Łodzi w pigułce, gorzkiej, jednej z tych, której przełknięcie aż boli, ukazuje męczącą spiralę gnuśności życia, mechanizmów politycznej gry i wreszcie tego, że na tę machinę składają się ludzie jak setki trybików. Machina ruszyła i turkocze tak samo mimo zmieniających się czasów, mimo rozdawanych przywilejów i rosnących niedostatków. Wreszcie wybucha, cichnie, by za moment znów ruszyć, i rusza wraz z mitami i utopią kolejnych politycznych obietnic. Samozwańczy buntownicy czy rzesze ludzi uczestnicząc w tym tańcu jak marionetki, walczą w pogoni i tęsknocie za lepszym jutrem, za poczuciem sprawstwa i upragnioną ulgą.

wwwKasiaBabapanelTANGO-18

Na plus wyróżniają się plastyczna oprawa spektaklu. Autentyczne metalowe szafy, spełniają funkcje trumien, bębnów, pocisków. Metaforycznie rozsypana na scenie ziemia, brudząca, wzniecająca czasem tumany kurzu zderza się ze szlachetnymi tkaninami sztandarów, flag i wstęg. Aktorsko wyróżnią się niewątpliwie Arkadiusz Wójcik w roli Heroda.

“Tango Łódź” to ciekawa propozycja prezentująca kondycję naszego miasta – utopii, której mimo ciągłych porażek wciąż chcemy żyć i zmieniac na lepsze.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
koralinaplakat
Koralina w Teatrze Pinokio — recenzja
ll5
Lovecraft w Teatrze Studyjnym – recenzja
komisariat
Zwariowany komisariat – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*