IMG_4005Za nami kolejny konkursowy spektakl tegorocznej Letniej Sceny. W środę, 12 sierpnia, na deskach Domu Literatury w Łodzi zaprezentowano Moral insanity. Tragedia ludzi głupich według Ich czworo Gabrieli Zapolskiej.

Sztukę zrealizowała Fundacja Teatralna PAPAHEMA z Częstochowy. Na scenie zobaczyliśmy absolwentów i studentkę Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku.

W sferze opowieści mieliśmy do czynienia z pięciokątem miłosnym. Żona (Helena Radziszewska), Mąż (Paweł Rutkowski), Kochanek (Mateusz Trzmiel), Przyjaciółka domu (Małgorzata Patryn) i Wdowa (Paulina Moś). Poprzez kolejne spotkania zacieśniają się ich związki, mniej lub bardziej nieoficjalne, a także mniej lub bardziej dowcipne. Należy o tym pamiętać, że Zapolska w mistrzowski sposób łączyła ironię, humor, dystans z ciężkimi problemami społecznymi. Podobnie jest z dylematami moralnymi bohaterów Moral insanity, którzy niczym małe dzieci wplątują się w różnorakie romanse.

joomplu:95823

Przy okazji spektaklu należy wspomnieć o dość interesujących efektach muzycznych i kilka ciekawostek wizualnych (m.in. świecące krzesła), które podbudowują tempo opowieści, dzięki czemu widz nie czuje znudzenia. Patrząc na kategorię “przyjemności” Moral insanity plasuje się w “klasycznej średniej” – zastanawiające jak potoczą się losy młodych aktorów, których mogliśmy zobaczyć i czy za kilka/naście lat wspomnimy, że Zapolska była jednym z ich pierwszych przystanków do wielkiej, teatralnej czy filmowej, kariery.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
savannah_bay_20130323_1258398542
Letnia Scena: Savannah Bay – recenzja
IMG_4289_tn
Lady Fosse w Teatrze Wielkim w Łodzi (foto)
przyjaznedusze
Przyjazne Dusze – recenzja (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*