Romans_z_Czechowem_OswiadczynyPonad 300 spektakli, 16 premier własnych z pełną oprawą scenograficzną, własny festiwal monodramu, gościnne występy w kraju, wyróżnienia na festiwalach. Teatr Mały w Manufakturze obchodzi swoje trzecie urodziny.

Cztery lata temu w miejscu, w którym dziś widzowie śmieją się do rozpuku z poczynań „Czechowowskiego” Pana Łomowa w konkurach u Natalii lub w zadumie przyglądają się Witkacowskiemu Wariatowi, był magazyn rzeczy nikomu już niepotrzebnych. Gigantyczną pracą pasjonatów związanych z założonym przez Mariusza Pilawskiego Stowarzyszeniem Komedia Łódzka przestrzeń ta przeobraziła się w profesjonalną kameralną scenę. Przez ostatnie trzy lata, na niewielkiej – 135 miejsc – widowni Teatru Małego w Manufakturze zasiadło ponad 17 tysięcy widzów.

– Z chęci samorealizacji w ramach obywatelskiego zrywu grupy entuzjastów wywodzących się z łódzkiego środowiska teatralnego, po założeniu Stowarzyszenia Komedia Łódzka powołaliśmy do życia Teatr. Chcieliśmy by dać upust swoim potrzebom artystycznego życia w ramach zdobytego wykształcenia i doświadczenia zawodowego  – wspomina założyciel teatru Mariusz Pilawski. – Zbudowaliśmy Teatr od podstaw, stworzyliśmy repertuar składający się już z szesnastu spektakli, opierając się między innymi na poważnych tekstach Eugene’a Ionesco, Fiodora Dostojewskiego, Sławomira Mrożka, Antoniego Czechowa czy St. I. Witkiewicza, ale też nie stronimy od komedii – Należytego, Chmielnika, Szczygielskiego czy Jerzego Gruzy – opowiada.

Urodziny Teatru przypadają 21 czerwca, ale jubileuszowe obchody scena w Manufakturze planuje na  początek nowego sezonu, który otworzy dwiema premierami. Najpierw, 7 września, zaprezentuje łódzkim widzom Tango Sławomira Mrożka, a tydzień później Antygonę Sofoklesa.

W okresie wakacji zespół teatru wybiera się na gościnne występy. Do Warszawy, gdzie 11 sierpnia wystąpi z Wydmuszką Marcina Szczygielskiego w Teatrze Druga Strefa Sylwestra Biragi, potem z tym samym tytułem do Rzeszowa do Teatru Maska i do Brzozowa, gdzie na scenie Brzozowskiego Domu Kultury Sokół, by wziąć udział w święcie tego podkarpackiego miasteczka (17 sierpnia). Podróże czekają Teatr Mały także we wrześniu, kiedy to wystąpi na Małopolskich Wieczorach Kulturalnych w Nowym Sączu. W październiku natomiast pokażeWydmuszkę w Siedlcach, gdzie odbywać się będzie I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych.

Zobacz także:

Smażone, zielone pomidory w Teatrze Małym – recenzja

Romans z Czechowem – recenzja

Wariat i zakonnica – recenzja

/mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dagmara_Zabska_-_Teatr_Figur_Krakow_Grand_Prix2
AnimArt 2017 – werdykt jury
muzyczny
Podsumowanie sezonu 2016/2017 w Teatrze Muzycznym w Łodzi
75 lat Teatru Pinokio w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*