Pomysł, by ustanowić Światowy Dzień Opery (Word Opera Day) narodził się w Madrycie w 2018 roku podczas pierwszego Światowego Forum Operowego. Rozmowy pomiędzy trzema organizacjami zrzeszającymi teatry operowe z całego świata: OPERA America, ÓPERA Latinoamérica oraz Opera Europa oraz przedstawicielami branży operowej z całego świata, zaowocowały ustaleniem daty święta na 25 października, czyli dzień urodzin dwóch kompozytorów – Johanna Straussa II (1825 r.) i Georgesa Bizeta (1838 r.).

Ideą święta jest zaprezentowanie i promowanie wielkiego świata opery gatunku liczącego ponad czterysta lat – i ogromu różnorodnych dzieł operowych.

W obchody Światowego Dnia Opery angażuje się również Teatr Wielki w Łodzi.

Teatr Wielki w Łodzi – jako artystyczny kontynuator swojej znakomitej poprzedniczki –Opery Łódzkiej, również ma co świętować – licząc od 1954 roku na naszej scenie wystawiono ponad: 220 premier operowych i operetkowych. To tu miały również miejsce prapremiery światowe oper Romualda Twardowskiego Lord Jim oraz Maria Stuart i odbyły się głośne inscenizacje dzieł Krzysztofa Pendereckiego Diabły  z Loudun i Ubu król. Bogatą historię repertuaru Teatru Wielkiego tworzyli tej miary artyści, co m.in.: reżyserzy: Roman Sykała, Kazimierz Dejmek, Maria Fołtyn, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński, Ryszard Peryt, scenografowie: Henri Poulain, Franciszek Starowieyski, Marian Kołodziej, Marian Stańczak, Andrzej Kreuz-Majewski oraz znakomici dyrygenci: Bohdan Wodiczko, Bogusław Madey, Antoni Wicherek, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Michniewski, Ewa Michnik, Tadeusz Kozłowski i wybitni choreografowie: Feliks Parnell, Witold Borkowski, Conrad Drzewiecki, Teresa Kujawa, Ewa Wycichowska, Antal Fodor, Lorca Massine, Gray Veredon, Giorgio Madia. Żadne jednak sukcesy Teatru nie byłyby możliwe gdyby nie znakomici soliścizespoły chóru, baletu i orkiestry, którzy na przestrzeni wszystkich tych lat byli i są jego największą siłą. Obecnie w Teatrze zatrudnionych jest 27 solistów śpiewaków, ponad 50 tancerzy baletu, prawie 70 artystów chóru i niemal 100 muzyków orkiestry.

 Nie możemy zapominać również o całym zapleczu technicznym: pracowniach przygotowujących dekoracje i kostiumy o montażystach i obsłudze sceny, o akustykach i oświetleniowcach, ale także o działach administracyjnych – to także ich święto. W budynku teatru mieszczą się wszystkie niezbędne pracownie: scenograficzna, stolarska, krawiecka, szewska, modelatorska, perukarska i modniarska. Artyści mogą pracować w czterech dużych salach prób i w kilku mniejszych pokojach pracy indywidualnej.

Łódzki teatr operowy może poszczycić się widownią liczącą 1074 miejsc i jedną z najnowocześniejszych i największych scen w Polsce z bogato wyposażonym zapleczem technicznym. Scena to przestrzeń, którą tworzą: scena główna o szerokości 26 m i  głębokości 39,5 m, liczonej wraz z tylną kieszenią – zasceniem oraz dwie kieszenie boczne. Wyposażona jest w sześć zapadni scenicznych, poruszających się 3 m w górę lub w dół w dowolnej konfiguracji oraz mniejszej zapadni w proscenium. Teatr posiada też scenę obrotową o średnicy 16m. Wysokość sceny wraz z podsceniem, sznurownią i stropem technicznym to aż 46 m. Spektakle w łódzkim Teatrze Wielkim, dzięki wspomnianym rozmiarom i możliwościom scenicznym, są dekorowane monumentalnymi scenografiami, a podczas przedstawienia jednoczenie wystąpić może nawet do 250 artystów.

Zachęcamy również do odwiedzin Muzeum Cyfrowego Teatru Wielkiego w Łodzi, w którym znajdą Państwo tysiące informacji związanych z historią instytucji.

Z okazji święta opery Teatr Wielki w Łodzi przygotował wyjątkowe materiały. Zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych i wspólnego celebrowania tego wyjątkowego dnia.

Cenieni na arenie międzynarodowej soliści Teatru Wielkiego w Łodzi – mezzosopranistka Bernadetta Grabias oraz tenor – Dominik Sutowicz wykonają duet Nicklausse’a i Hoffmanna z opery Opowieści Hoffmanna. Bernadetta Grabias obecnie występuje w Opera w Brukseli La Monnaie – wciela się w postać Brigitty w operze Korngolda pt. Umarłe miasto” w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Ponadto zaprezentujemy Państwu arię Nessum Dorma z opery Turandot w wykonaniu trzech znakomitych tenorów: Pawła Skałuby, Dominika Sutowicza i Dawida Kwiecińskiego. Nagrania będą dostępne na Facebooku Teatru Wielkiego w Łodzi.

Świętujmy wspólnie ten wyjątkowy dzień! – My nie ustajemy w wysiłkach, cały czas przygotowując repertuar na kolejne miesiące. Już niedługo spotkamy się z Państwem z powrotem w murach Teatru Wielkiego w Łodzi, by znów doświadczać sztuki operowej we wszystkich jej wymiarach:

Przede wszystkim również zaprosić Państwa na premierę jednoaktowego monodramu pt. Głos ludzki Francisa Poulenca, która odbędzie się 7 listopada 2020 r. Ten monolog operowy przesycony emocjami będzie można zobaczyć ze sceny, za sprawą przearanżowania widowni – dzięki temu odbiór dzieła jest wzmocniony poprzez intymną, kameralną atmosferę. W premierowych spektaklach wystąpi niekwestionowana gwiazda naszego Teatru Joanna Woś. Reżyseria została powierzona znakomitemu reżyserowi Michałowi Znanieckiemu, a kierownictwo muzyczne uznanemu dyrygentowi młodego pokolenia Adamowi Banaszakowi.

Po dwóch jakże udanych przedstawieniach, 4 listopada 2020 r., wychodzimy naprzeciw Państwa oczekiwaniom, zapraszając na dodatkowy spektakl Lo speziale w reżyserii Evy Buchmann. To ostatnia szansa w Teatrze Wielkim w Łodzi, by osobiście poznać tę wyjątkową, rzadko wystawianą operową perłę Haydna! Spektakl wystawiany jest w koprodukcji z Akademią Muzyczną w Łodzi.

We wtorek 3 listopada powracamy z cyklem koncertów kameralnych Nie tylko opera. Tego wieczoru, podczas koncertu Czas i pamięć, oddamy hołd artystom naszego Teatru, których już z nami nie ma. W tym wyjątkowo nastrojowym koncercie zostaną zaprezentowane utwory autorstwa Jacka Ruraka na tzn. instrumenty UFO oraz sopran, skrzypce i wiolonczelę. Wystąpią także tancerze łódzkiego baletu. Na kolejne wydarzenie w foyer zapraszają stęsknieni za publicznością artyści chóru. 21 listopada odbędzie się koncert podczas, którego zaprezentowane zostaną najpiękniejsze i najbardziej znane utwory chóralne. Nie zapominamy o Święcie 11 listopada. Jak co roku zapraszamy Państwa na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych! Koncert odbędzie się w Sali kameralnej 10 listopada.

W grudniu odbędą się dwie premiery operowe: Don Pasquale G. Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego (5.12.2020) oraz Cosi fan tutte W.A.Mozarta, która została przełożona na 19.12.2020.

Do zobaczenia w Teatrze Wielkim w Łodzi!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
iwona
Złote Maski sezonu 2013/2014
IMG_9515
Jedenaste: Pracuj.Enter w Domu Literatury (foto)
Nowa komedia Machulskiego i komedia postpandemiczna, czyli internetowe “Komediopisanie”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*