Nagroda za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka otrzymał łódzki Teatr Lalek Arlekin podczas wczorajszej gali finałowej  26. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Arlekin był jedynym łódzkim teatrem, który znalazł się w ścisłym gronie finalistów – dziewięciu wybranych przez Komisję Artystyczną spektakli. Do 26 edycji konkursu zostało zgłoszonych 113 przedstawień z całej Polski.

Odbywający się od połowy lat dziewięćdziesiątych ub. wieku Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych wieńczących każdy sezon. Kilkuetapowy konkurs ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

Do 26. edycji konkursu łódzki Arlekin zgłosił „Rutkę”, przedstawienie oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej pod tym samym tytułem, a wyreżyserowane przez Karolinę Maciejaszek. Jego bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywa emocjonalną podróż w przeszłość. „Rutka” zderza współczesność z przeszłością, konfrontując obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn – współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Getto Rutki. Opowieść o ich przyjaźni zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. W tym lustrze, pomimo upływu czasu – strach czy samotność jest dla dzieci zawsze takim samym, trudnym uczuciem, a potrzeba zabawy, przyjaźni, wiary w świat i budowania pozytywnych relacji – kwintesencją dzieciństwa. Istotą spektaklu było też zaproszenie młodych widzów do nowego spojrzenia na miasto, w którym żyją, zachętą do odkrywania w najbliższym otoczeniu śladów niełatwej historii miasta Łodzi i zmierzenia się z tematem jego niegdysiejszej wielokulturowości. Poprzez spektakl i towarzyszące mu działania edukacyjne młodzież mogła poczuć, że zarówno historia tego miasta, jak i ich samych jako jego mieszkańców, stanowią pewną ciągłość.

„Rutka” została zrealizowana w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który w 2019 wygrał łódzki teatr. W najbliższej przyszłości – 12 grudnia 2020 przedstawienie będzie można zobaczyć m.in. na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, w zależności od obostrzeń – na żywo lub online. 

Fot. HAWA

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_9153a
3. Łódzki Festiwal Kabaretowy (foto)
Letnia Scena 2019: Grubaska (foto)
12792103_1111503058902144_5819795094434912291_o
„Ony” Teatru Powszechnego w Łodzi podwójnie wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Korczak

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*