margarete1W piątkowy wieczór gościem Teatru Szwalnia był Teatr Kana. O godzinie 17 rozpoczęła się prezentacja połączona z autorską narracją. Nie był to spektakl, na jaki zwykli są chodzić widzowie, to była raczej podróż metafizyczna.

Teatr Kana zaprezentował serię niezwykłych, oryginalnych filmów z lat 60-tych. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie ich historia. Otóż te 8 milimetrowe taśmy zostały nabyte na targu w Niemczech, wraz z całym sprzętem umożliwiającym ich odtwarzanie. Po wielogodzinnym przeglądaniu materiału okazało się, że na każdym z 60-ciu filmów utrwalona jest ta sama, starsza kobieta. Taśmy pozwalają wybrać się w podróż, którą odbywa staruszka. Widz podziwia więc obrazy z Rosji, Niemiec, a także statków rejsowych. Oprócz wielości i różnorodności krajobrazów na taśmach znajdują się urywki sfilmowanych uroczystości, pochodów i rodzinnych spotkań. Motywem wciąż powracającym w filmach jest postać starszej kobiety i jej psa. Co ciekawe wszystkie filmy, które autor przedstawienia ocalił od zniszczenia adresowane były do niejakiej Margarete Ruhben.

Adres podany na taśmach i imię kobiece było inspiracją do zagłębienia się w treść tych domowych nagrań. Autor przeglądając materiały minuta po minucie wyłapywał szczegóły, które przy pierwszym obejrzeniu nie były możliwe do zarejestrowania w pamięci.I tak powstała cała panorama rodzinnych podróży, wzajemnych relacji i zagadkowych spojrzeń w obiektyw kamery.

Autor cały czas próbował ustalić, kim jest osoba filmująca Margarete , ale by się tego dowiedzieć potrzebna mu była kobieta, która widnieje na klatkach filmowych. Składając obrazy z filmów autor krok po kroku zbliżał się do odnalezienia staruszki.

Teatr Kana prezentując swoją pracę związaną ze studiowaniem domowych nagrań Margarete pokazał jak wiele tajemnic kryje się w obrazie. Udowodnił też, jaki efekt może przynieść wnikliwa obserwacja rzeczywistości. Jeżeli jesteście ciekawi dlaczego Margarete nosi na spacery dwie torby, starszy pan bacznie obserwuje ruch kamery i w końcu czy uda się znaleźć główną bohaterkę taśm zapraszamy do Teatru Szwalnia.  

/fot. mat. prom.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_2501_DxO
Sukces uczniów szkoły baletowej w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego
Metropolish
Metropolish – Telesocjostory w Łodzi (foto)
piotr_hertel_piosenki_nie_tylko_z_teatru_20120914_1998864851
Piotr Hertel. Piosenki nie tylko z teatru (foto)
1 Komentarz
  • Justyna
    1 października 2011 at 18:11

    GENIALNY SPEKTAKL! GENIALNY…

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*