tancerz_mecenasa_kraykowskiego_20120713_1025941518Nagrodzony podczas zeszłorocznego Festiwalu Monodramu MONOwMANU spektakl Tancerz Mecenasa Kraykowskiego zaprezentowano 12 lipca w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu literatury.

Niespełna pięćdziesięciominutowe przedstawienie na motywach tekstu Witolda Gombrowicza zaprezentował w ramach Letniej Sceny Forum Dariusz Sosiński, aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Tancerz Mecenasa Kraykowskiego powstał w 1926 roku. Był pierwszym tekstem, z którego Gombrowicz był dość zadowolony. To groteskowa opowieść o pewnym mężczyźnie, który w trakcie spektaklu zaczyna pałać uczuciem do pewnego człowieka – mecenasa Kraykowskiego, który kilka chwil wcześniej zwrócił delikwentowi uwagę w kolejce po bilety. Od tego czasu bohater grany przez Sosińskiego podąża za mecenasem, tworzy jego kult, naśladuje go, zakochuje. Także wykonuje dla niego taniec świętego Wita. Szalone uczucia powodują zamęt w świecie mecenasa, a wszelkie oznaki zainteresowania i agresji z jego strony zamieniają się w dodatkowe uczucia, nawet ekstazę.

joomplu:39152

Kolejnym spektaklem granym w ramach Letniej Sceny Forum w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury (Roosevelat1 7) będzie Biblia – w skróconej wersji Sceny Współczesnej w Warszawie. Pokaz 19 lipca od godz. 19. Bilety 30 zł, 20 zł w przedsprzedaży.

Zobacz także:

Letnia Scena Forum 2012: Pieśń o chmurze (foto)

Letnia Scena Forum 2012 – informacje, program

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Za Sceną: Arkadiusz Smoleński (wywiad)
a2014-12-18_15-52-42
Królewna Śnieżka On Ice w Atlas Arenie (foto)
SDC11925
Kabareton w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*