Za nami inauguracja XXV Międzynarodowego Festiwali Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W piątek, 8 marca, w Teatrze Powszechnym impreza rozpoczęła się od wernisażu wystawy “Teatr i jego widz”.

Ekspozycja prezentuje zjawiska we współczesnym polskim i zagranicznym teatrze, które stanowiły eksperyment i próbę dokonania zmiany w relacjach teatru z jego publicznością – zarówno przez ewolucję tradycyjnego podziału przestrzeni, jak i przez wyznaczenie widzom innej niż dotychczas roli w świecie widowisk. Jak chociażby doświadczenia teatru Jerzego Grotowskiego, który w sposób dosłowny „wybierał” swoją publiczność, aby w finale swych poszukiwań ją porzucić. Czy cała przestrzeń teatrów studenckich, alternatywnych, ulicznych, performansów i happeningów, których działania odmieniły kształt dzieła teatralnego, zrywając z tradycyjnym podziałem aktor-widz.

Po wernisażu na Dużej Scenie zaprezentowano pierwszy tegoroczny spektakl – “Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” duetu Strzępka/Demirski w realizacji Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

XXV MFSPiN potrwa do 2 kwietnia. Jego organizatorem jest Teatr Powszechny w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dawid-Pokusa
Za sceną: Dawid Pokusa (wywiad)
05072012_053
Letnia Scena Forum 2012: Pieśń o Chmurze (foto)
gnomy
Gnomy w AOIA

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*