Za nami inauguracja XXV Międzynarodowego Festiwali Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W piątek, 8 marca, w Teatrze Powszechnym impreza rozpoczęła się od wernisażu wystawy “Teatr i jego widz”.

Ekspozycja prezentuje zjawiska we współczesnym polskim i zagranicznym teatrze, które stanowiły eksperyment i próbę dokonania zmiany w relacjach teatru z jego publicznością – zarówno przez ewolucję tradycyjnego podziału przestrzeni, jak i przez wyznaczenie widzom innej niż dotychczas roli w świecie widowisk. Jak chociażby doświadczenia teatru Jerzego Grotowskiego, który w sposób dosłowny „wybierał” swoją publiczność, aby w finale swych poszukiwań ją porzucić. Czy cała przestrzeń teatrów studenckich, alternatywnych, ulicznych, performansów i happeningów, których działania odmieniły kształt dzieła teatralnego, zrywając z tradycyjnym podziałem aktor-widz.

Po wernisażu na Dużej Scenie zaprezentowano pierwszy tegoroczny spektakl – “Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” duetu Strzępka/Demirski w realizacji Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

XXV MFSPiN potrwa do 2 kwietnia. Jego organizatorem jest Teatr Powszechny w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Letnia Scena: Aktor. Work in progress (foto)
przed_odejsciem_w_stan_spoczynku_000_b
Złote Maski 2010/11 – Triumf Jaracza
_MG_8734
Cie Underclouds w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*