Straty_Nadmiary_2Były premiery i uznane już spektakle. Nie zabrakło lekkich komedii, ani przejmujących, nowoczesnych form. Na zakończenie festiwalu OFF-Północna rozstrzygnięto I Konkurs Piosenki Aktorskiej. Bezkonkurencyjna okazała się Dominika Kierpiec z zespołem Sąstąd z Żor.

Do konkursu napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Ostatecznie, po pierwszej selekcji przed festiwalowym jury zaprezentowało się szesnaście młodych zespołów wykonawczych z całego kraju.

– Najbardziej świeży, spontaniczny i barwny aranżacyjnie był dla nas występ Dominiki Kierpiec i jej interpretacja „Ballady o dwóch koniach” oraz „Awinion” zespołu Kombii – podkreśla przewodniczący Wojciech Kościelniak w imieniu jury, w którym zasiadali również Beata Olga Kowalska, prof. Barbara Dziekan, Zbigniew Macias, Dariusz Pawłowski, Krzysztof Wawrzyniak i Jeremiasz Gzyl.

Drugie miejsce zajął Dominik Mironiuk, student łódzkiej Szkoły Filmowej, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale wrocławskiemu duetowi: Annie Malek i Wojciech Berganderowi, w których wykonaniu usłyszeliśmy między innymi „Absolutnie” Wojciecha Młynarskiego.

Straty_Nadmiary

Zwycięzcy I Konkursu Piosenki Aktorskiej oprócz nagród finansowych – 3000, 2000 i 1000 złotych  – otrzymali też możliwość zaprezentowania się przed koncertem „Nasz portret. Piosenki Osieckiej, Kofty i Młynarskiego”, który w niedzielę zakończył siedmiodniowy Festiwal w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

W ramach OFF-Północna zaprezentowano sześć spektakli reprezentujących różne odsłony teatru offowego i małych form wokalno-aktorskich, w tym dwie premiery. Jedna z nich – komedia „Prawy do lewego” na stałe wejdzie do repertuaru Teatru Muzycznego w Łodzi.

– Lżejsze, komediowe propozycje stanowiły dużą część naszego programu, ale w plebiscycie publiczności wygrał spektakl z nieco innego nurtu, co pokazuje, jak bardzo trafiony jest nasz pomysł na rozszerzenie repertuaru Teatru Muzycznego o zupełnie nowy kierunek – podkreśla Krzysztof Wawrzyniak, koordynator festiwalu. W internetowym głosowaniu publiczność za najlepszy spektakl uznała „Straty/Nadmiary” grupy NYSKA studio, a za największą festiwalową osobowość – występującą w tym przedstawieniu – Joannę Wiśniewską.

Łódzki festiwal to również okazja do szlifowania zawodowego warsztatu i interesujących spotkań z artystami. Na jego program złożyły się interaktywne wykłady, rozmowy o teatrze muzycznym i offowym, a także warsztaty impro.
.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wieszczek_akcja_spoleczna1
Za sceną: Krzysztof Wieszczek (wywiad)
przypadek_adasia_miauczyskiego_20130324_1875650978
Letnia Scena 2014: Przypadek Adasia Miauczyńskiego
IMG_9109_kopia
Poczekalnia Kaczmarski/ Tymański w Teatrze Nowym (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*