DSC_5480Czym jest andropauza? Samo słowo pochodzi od greckiego andros to mężczyzna,człowiek i  greckiego pausis, w łacinie natomiast pausa znaczy przerwa. Jak ogólnie wiadomo jest to okres u mężczyzny, najczęściej po 50 roku życia, zapowiadający zbliżające się wejście w okres starości.

Jak można przeczytać w Wikipedii: „Łączy się to z początkiem wystąpienia szeregu dolegliwości w różnych sferach funkcjonowania zarówno na poziomie ciała jak i ducha, w tym również zmian hormonalnych, wywołanych starzeniem się”.

Brzmi groźnie? Na pewno nie dla bohaterów spektaklu Andropauza 2, czyli męska rzecz być z kobietą, który odbył się w Wytwórni w poniedziałek, 10 października.  Trzej przyjaciele dzielnie stawiają czoło zmianom jakie nasyła na nich nieubłaganie biegnący czas – tańczą więc i śpiewają w zespole Andropauza Dance.  Jak mówi jeden z nich – Starość jest wtedy, gdy połowę moczu idzie do analizy. Miłość jest tylko „brzdękiem dwóch szczęk” w szklance obok łóżka, a popęd seksualny w tym wieku równa się wydolności zadyszanego geparda.

Akcja przedstawienia w pewnym momencie przenosi się do sanatorium, gdzie znajomy całej trójki – ordynator prosi ich o pomoc w stawieniu czoła groźnej kontrolerce. Na scenie toczy się więc zabawny dialog obfitujący w pikantne gagi dotyczące relacji damsko-męskich. Być może sztuka dotyka tak często przerabianego tematu, że wydawać by się mogło trąci myszką, jednak według mnie jest to wspaniała rozrywka dla osób w każdym wieku. Możliwe że feministki mogą czuć się urażone, wizerunkiem kobiety przedstawionym w spektaklu, ale zupełnie się tym nie przejmuję.

joomplu:43026

Ubawiłam się i to mocno. Docenić tu należy dobrą grę aktorską Macieja Damięckiego i Marka Siudyma. Jak zapowiada Paweł Linowiecki z TEATR.IMPRESS – 13 kwietnia 2013 planujemy w Łodzi, zagrać ten spektakl jeszcze raz . Osoby, które nie zdążyły kupić biletów zachęcam więc do obejrzenia spektaklu w przyszłym roku.

Realizatorzy przedstawienia:

Autor: Jan Jakub Należyty
Reżyseria: Maciej Damięcki
Scenografia/kostiumy: Małgorzata Filipiak-Kwiatkowska, Małgorzata Żukrowska-Należyty
Choreografia: Ewa Kuklińska
Kierownictwo muzyczne: Robert Obcowski
Przygotowanie wokalne: Dorota Wasilewska
Reżyseria dźwięku i światła: Mariusz Telicki

Zobacz także:

Klimakterium… i już – recenzja

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
a2011-04-10_12-58-41
VII Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy – drugi dzień (foto)
DSCF4360
Lailonia Teatru Kana w AOIA (foto)
monografika2
Ostatnie dni naboru na Festiwal MONOfest

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*