yotamCieszący się dużym powodzeniem wśród publiczności monodram Yotam, autorstwa Navy Semel, 16 czerwca 2011 roku został wystawiony w Teatrze Nowym po raz ostatni. Po spektaklu, dla widzów, minikoncert akustyczny zagrał zespół L.Stadt, którego muzykę z debiutanckiej płyty wykorzystano w sztuce.

Bohaterką przedstawienia jest Zula Carmel, matka siedmioletniego chłopca z zespołem Downa – Yotama oraz o cztery lata starszej Talii. Kobieta nie ma oparcia w mężu, zmuszona jest walczyć z całym złem tego świata sama. Wcielająca się w rolę Zuli Joanna Jackowska, łatwego zadania nie miała, jednak bez wątpienia poradziła sobie z wykreowaniem tej postaci znakomicie.

Yotam to spektakl o ludzkiej nietolerancji, hipokryzji, szydzeniu z inności. Dzięki umiejętnościom warsztatowym Jackowskiej, widzowie zostali niemal zmuszeni do konfrontacji z własnymi lękami, słabościami i obawami. Zuli doskonale udało się wprowadzić widzów w swój emocjonalny świat, pełen poruszającego bólu i miotających rozterek.

Yotam w Teatrze Nowym wystawiany był od roku 2005. Zdobył wiele nagród, m.in. pierwszą nagrodę na 35 Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (2006) oraz Złoty Medal na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Monodramu i Pantomimy w Belgradzie (Serbia 2007).

Po spektaklu, krótki (ok. 20-minutowy) koncert, zagrał zespół L.Stadt. Muzycy grali krótko ale za to intensywnie. Na potrzeby występu akustycznego przearanżowali 5 swoich utworów: Velvet, Gore, Fagot eyes, March oraz Ciggies. Z okazji koncertu w teatrze, panowie zmienili nieco swoje instrumentarium. Łukasz Lach zamienił gitarę na pianino, zaś Andrzej Sieczkowski, oprócz tradycyjnych bębnów, zabrał ze sobą także elektroniczną perkusję.

Zobacz także:

L.Stadt i D4D w Łodzi Kaliskiej

W ogniu pytań: Łukasz Lach (L.Stadt)

Kto nie ma, nie płaci – recenzja

Przyjazne dusze – recenzja

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_5480
Andropauza 2, czyli męska rzecz być kobietą (foto)
Rusza 1 Teatr Online
broadwayv6
Broadway Street w Teatrze V6 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*