W piątek Teatr Mały w Manufakturze hucznie obchodził 10-te urodziny, w ramach których dyrektor Mariusz Pilawski otrzymał – z rąk ministra kultury – brązowy medal Gloria Artis. Z kolei w niedzielę – specjalną Złotą Maskę – najważniejszą nagrodę teatralną w Łodzi – przyznano za plenerowe wystawienie opery „Człowiek z Manufaktury”, które w maju łodzianie oglądali na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.
W piątek (20.09) w Teatrze Małym po premierze „Antygony” Sofoklesa, minister kultury Piotr Gliński osobiście wręczył brązowy medal „Gloria Artis” Mariuszowi Pilawskiemu – założycielowi i dyrektorowi Teatru Małego w Manufakturze. Artysta dedykował tę nagrodę swoim rodzicom – zmarłemu tacie oraz mamie, która zaszczyciła swoją obecnością piątkowe wydarzenie. Od dyrekcji Manufaktury „Maestro” – jak jest nazywany Mariusz Pilawski – otrzymał certyfikat „Budowniczego Manufaktury” podkreślający ogromny wkład w budowanie wizerunku Manufaktury jako miejsca, w którym rozrywka i handel łączą się z kulturą wysoką.
W kameralnej, niemal rodzinnej atmosferze wspominano najważniejsze momenty w rozwoju Teatru Małego.

Niezwykle wzruszającą chwilą było wspomnienie zmarłej niedawno aktorki Loretty Cichowicz, związanej z tą sceną od wielu lat. Dyrektor Pilawski zadedykował jej utwór Bułata Okudżawy ze spektaklu „Dał Ci Bóg koniec wojny w prezencie…”.
Następnie przyznano uchwalone w 2017 roku przez “Kapitułę Teatru Małego w Manufakturze” medale pod nazwą MASKA LUDWIKA dla najlepszego aktora sezonu. Nazwę Maski Kapituła TMwM przyjęła na cześć znakomitego łódzkiego aktora Ludwika Benoit.
W minionym sezonie 2018/2019 wyróżniona MASKĄ LUDWIKA za role w spektaklach TYLKO MIŁOŚĆ, MOTEL pod MOCNYM AMOREM oraz ANTYGONA Sofoklesa w przekładzie Roberta R. Chodkowskiego została Magdalena Drewnowska.
Tytułem Aktorki 10-lecia Teatru Małego w Manufakturze odznaczono pośmiertnie Lorettę Cichowicz, a Aktorem 10-lecia został wyróżniony Witold Łuczyński, który wystąpił w 14 rolach na tej scenie.
Natomiast w niedzielę (22.09) w Teatrze Jaracza przyznano Złote Maski – nagrody łódzkich krytyków teatralnych. Nadzwyczajną Złotą Maskę dostał Teatr Wielki za – jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu – „unikalny projekt konkursu na operę współczesną Człowiek z Manufaktury, zwieńczony spektakularną premierą w teatrze oraz pokazem plenerowym na Rynku Manufaktury, który okazał się wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim.” Nagroda ta cieszy tym bardziej, że Manufaktura od początku była mecenasem tego projektu, a dyrekcja aktywnie uczestniczyła w pracach związanych z konkursem kompozytorskim. – Bardzo cieszymy się, że mogliśmy współpracować podczas realizacji tego spektaklu. W Manufakturze widowisko cieszyło się wielkim uznaniem widowni, oglądało je kilka tysięcy osób. Mam nadzieję, że ta opera będzie grana w innych miastach, by pokazywać historię Łodzi – mówił podczas gali dyrektor Manufaktury, Sławomir Murawski. Wzruszenia nie krył również Krzysztof Korwin-Piotrowski, koordynator „Człowieka z Manufaktury”. – Kiedy 4 lata temu stanąłem na rynku Manufaktury, pomyślałem, że to będzie spełnienie jednego z moich największych marzeń, jeżeli uda się zrealizować operę o historii Łodzi i pokazać ją jako megawidowisko. Warto marzyć! To było wydarzenie bez precedensu, pokazało Łodzi, Polsce i Europie, że warto robić takie wielkie widowiska nawiązujące do historii danego miejsca – mówił.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0228
Co nam zostało z tych lat, czyli ostatnia dziewica (foto)
pacopenafoto11
Paco Peña Flamenco Dance Company (foto)
balet_179
VII Gala Baletowa w Teatrze Muzycznym (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*