letniascena2014W każdą środę lipca i sierpnia w Domu Literatury w Łodzi organizowana będzie szesnasta edycja Letniej Sceny – przeglądu teatralno-muzycznego. Widzowie zobaczą sześć spektakli konkursowych walczących o główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, a także trzy sztuki towarzyszące. Bilety kosztują 35/20 zł.

2 lipca, godz.19.00  –  spektakl towarzyszący
Scena L Domu Literatury w Łodzi
W 91. rocznicę urodzin Noblistki
Wisława Szymborska. Rozmowa z …

Przedstawienie nie tylko dla miłośników poezji, niepozbawione delikatnego dowcipu, bo autorka niezaprzeczalnie poczucie humoru miała. Są to refleksje związane z egzystencją człowieka i wszelkimi jej przejawami: miłością, przyjaźnią, radością życia, prostymi sprawami dnia codziennego czy smutkiem przemijania. Całość dopełniają wspaniale zaaranżowane, wykonywane przez młodych artystów, piosenki do wierszy Noblistki. Nie tylko miłośnicy poezji Wisławy Szymborskiej z przyjemnością obejrzą ten spektakl, by się zachwycić, zasłuchać, zauroczyć i nieszablonowo spojrzeć na otaczający nas świat. 

Konsultacja reżyserska: Jarosław Kusz
Konsultacja scenograficzna: Justyna Cieślik-Płusa
Ruch sceniczny: Kazimierz Knol
Kierownictwo muzyczne: Teresa Stokowska-Gajda
Występują: Halina Miller oraz Studio Piosenki  w składzie:
Karolina Kasper, Aleksandra Skonieczna, Łukasz Handzel

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

9 lipca, godz.19.00  – spektakl towarzyszący
wg scenariuszy Marka Koterskiego
Przypadek Adasia Miauczyńskiego 

Kultowa postać Adasia Miauczyńskiego jest wśród nas, a często nawet w nas samych. Wystarczy przyjrzeć się sobie, w lustrze, które Marek Koterski stawia przed nami – odbija się w nim żywa emanacja ciemnej strony podświadomości przeciętnego Polaka, a jednocześnie widzimy najsympatyczniejszego polskiego nieudacznika. Obraz śmieszny i zarazem smutny.

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Czerny
Występuje: Włodzimierz Twardowski

16 lipca, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Alina Moś-Kerger
KARIN STANEK                                            
Młoda Scena Teatru Korez z Katowic

W ponad pół wieku od spektakularnego debiutu Karin Stanek powstał monodram o pierwszej polskiej ,, rokendrolówie”, nazywanej różnie: ,, sekskapiszonem big-bitu”, ,, pchełką z gitarą”, ,, chłopczycą w spodniach”, która w latach 60. wylansowała takie przeboje jak ,, Malowana lala” , ,, Chłopiec z gitarą” i  ,, Jedziemy autostopem”.
Zanim odeszła – zniknęła na wiele lat …

Reżyseria: Alina Moś-Kerger
Scenografia: zespół
Kierownictwo muzyczne: Piotr Górka
Występuje: Agnieszka Wajs

23 lipca, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Artur Pałyga
LOVE                                                    
Teatr C.S.T. z Cieszyna

W LOVE okazuje się, że miłość jest czymś ponad to co, chce nam wmówić współczesny świat. Przestaje być sprowadzana do zwykłej transakcji – wzajemnej wymiany własnych zasobów i niezaspokojonych potrzeb, której głównym celem jest osiągnięcie lepszego samopoczucia. Tu, niczym niezwykła siła wywołuje wspomnienia, prowokuje do aktywności, motywuje do zmiany, mimo że początkowo była traktowana jako zupełny bezsens. Mimo powagi problemu przedstawienie posiada specyficzną lekkość i często dowcipne potraktowanie tematu. Tomasz Pisarek za monodram LOVE  zdobył nagrodę aktorską na XL Tyskich Spotkaniach Teatralnych.

Scenariusz: Artur Pałyga
Reżyseria: Bogusław Słupczyński
Scenografia: Bogusław Słupczyński, Tomasz Pisarek
Występuje: Tomasz Pisarek
W spektaklu wykorzystano muzykę Piotra Czajkowskiego

30 lipca, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Michael Gow
FEBE WRÓĆ                                             
Studio Telewizyjne i Filmowe ARTERION z Łodzi
Adaptacja/scenariusz, reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Michał Rzepka
Występują: Malwina Irek, Gracjan Kielar

Helen i Frazer żyją razem pod jednym dachem, a niekiedy nawet współżyją ze sobą – nie mają wspólnych tęsknot i marzeń. Tę emocjonalną pustkę wypełni pewnego dnia tytułowa Febe, suka przyjaciółki pani domu. Czworonóg trafia do nich tylko na tydzień, ale już wkrótce zapatrzeni w siebie bohaterowie zaczynają dostrzegać więcej niż czubki swoich wymodelowanych nosów. Czy pies zdoła odmienić pochłoniętych tylko swoimi sprawami egoistów?  Czy potrafi ich uczłowieczyć?

6 sierpnia, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Szymon Bogacz
W IMIĘ OJCA I SYNA
Teatr Czytelnia Dramatu z Lublina

Spektakl, oparty na tekście nominowanym w 2009 roku do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, opowiada historię relacji między ojcem i synem. W dramacie napisanym w formie tragigroteski, w której granica między rzeczywistością a snem ulega zatarciu, może bawić, może bulwersować, jednak przede wszystkim zmusza do głębokiej refleksji. Czy rzeczywiście, jak twierdzi autor, z rodzicami potrafimy dogadać się tylko po alkoholu, a rozumiemy ich, gdy odeszli?

Adaptacja/scenariusz: Daniel Adamczyk
Reżyseria: Daniel Adamczyk
Scenografia: Daniel Adamczyk
Muzyka: Justyna Kazek
Występują: Daniel Adamczyk, Gabriela Jaskuła, Justyna Kazek,
Ludwika Mroczkowska, Michał Zgiet, Jan Żórawski

13 sierpnia, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Małgorzata Sikorska-Miszczuk 
TAKAJA 
Stowarzyszenie K.O.T. z Wrocławia  
                                                                
Spektakl teatralny o współczesnych kobietach, zmagających się ze swoją dojrzałością, seksualnością i samotnością. Widz staje się adresatem intymnych wyznań trzech kobiet w rożnym wieku: nastolatki „galerianki”, ciężarnej w średnim wieku i pięćdziesięcioletniej kobiety sukcesu. Każda z bohaterek sięga do fundamentów życiowych dylematów, boryka się z paradoksami miłości. Tym, co łączy kobiety jest samotność i rozpaczliwa tęsknota za miłością. spektakl jest skierowany także do mężczyzn, którzy będą mogli lepiej poznać kobiecą naturę lub znaleźć w niej coś bliskiego sobie.

Reżyseria: Edward Kalisz, Mariusz Wójtowicz
Muzyka: Paweł Głosz
Scenografia: Maja Krupińska
Występuje: Anna Skubik

20 sierpnia, godz.19.00 – spektakl towarzyszący  
Dorota Masłowska
DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
Scena L Domu Literatury w Łodzi

„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, pierwszy dramat Doroty Masłowskiej, to historia dwojga młodych ludzi, którzy po hucznej imprezie i narkotykowych eksperymentach wyruszają w podróż po Polsce. Pełna przygód   i gagów wyprawa wraz z rozwojem akcji przekształca się w nieco przerażającą i już nie tak wesołą walkę z własnymi lękami i problemami.

Scenariusz i reżyseria: Adam Mortas
Występują: Jędrzej Lukas, Ksenia Perek, Natalia Perek, Łukasz Przywara, Przemysław Sowa, Bartłomiej Tarkowski, Maria Wałęska, Elżbieta Wojcieszek

27 sierpnia, godz.19.00 – spektakl konkursowy    
Jacek Pietruski
SPOWIEDŹ   DIVY                                       
Teatr Impresaryjny AFISZ z Torunia   

Ile kolorów, ile odcieni smutku i szczęścia może mieć życie operowej divy. Czy wspominanie wzlotów i upadków może rozśmieszyć, czy skłoni do zadumy nad życiem gwiazdy, jakiego nie wymyśliłby żaden szmatławy, plotkarski brukowiec? Widzu, uwierz jej biografia może tobą wstrząsnąć tak mocno jak mocno wstrząśnięty bywa aperitif, a to dopiero początek wszak aperitif ma pobudzać apetyt …

Scenariusz i reżyseria: Jacek Pietruski
Muzyka: Krzysztof Zaremba
Występują: Grażyna Rutkowska-Kusa, Dominika Miękus, Anna Katarzyna Chudek, Krzysztof Zaremba

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Warto dodać, że po raz pierwszy Letnią Scenę obsługiwać będzie nowe oświetlenie, stół i kratownicę Dom Literatury w Łodzi zakupił z dotacji MKiDN w ramach projektu rewitalizacja Domu Literatury w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
bachantki22
Bachantki w Art_Inkubatorze
elita
Kabaret Elita w Teatrze Małym
nazubadzkiej
Rytmy rzeczywistości – dialogi, improwizacje, etiudy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*