donkichotW sobotę, 26 września o godz. 18:30 na deskach teatru Wielkiego zostanie wystawiony „Don Kichot” w realizacji Opery Narodowej.

„Don Kichot” to obok „Jeziora łabędziego” i „Giselle” najczęściej wystawiany balet klasyczny. Autorem libretta i choreografii jest Marius Petipa, który zasłynął przede wszystkim jako autor układów baletowych do „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego. Muzykę do „Don Kichota” napisał Ludwig Minkus, Austriak, który w połowie XIX wieku działał jako nadworny kompozytor baletów na dworze carskim w Petersburgu.

Spektakl Polskiego Baletu Narodowego w nowej wersji Alexeia Fadeyecheva, wykorzystującej elementy oryginalnej choreografii Petipy, to koprodukcja z Królewskim Baletem Flandryjskim w Antwerpii. Fadeyechev, który przeniósł m.in. brawurowe pas de deux z 32 obrotami tancerki, był realizowany przez słynnego rosyjskiego choreografa na wielu scenach baletowych na świecie, m.in. w Tokio, Moskwie, Neapolu. Warszawskie przedstawienie, jak zapowiedział twórca nowej wersji choreograficznej, jest wzbogacone o rozmaite elementy taneczne, które można było dodać ze względu na wysoki poziom Polskiego Baletu Narodowego.

Sam choreograf tak mówi o swoim spektaklu: „Myślę, że jest to, jak w przypadku każdego libretta klasycznego, opowieść o życiu. Trzeba pamiętać, że niezależnie od istnienia klasycznego libretta, pojawiła się współczesna XIX-wieczna wersja, z nowymi postaciami. W związku z tym mamy przed sobą nie tyle klasyk Cervantesa, ile opowieść o balecie, o samej historii, która się za oryginalnym tekstem kryje. Jest to tak naprawdę historia miłosna pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów”.

Choć fabuła baletu bardzo luźno związana jest z powieścią Cervantesa, na scenie wystąpią bohaterowie hiszpańskiej epopei: błędny rycerz Don Kichot, Sanczo Pansa, młoda para Kitri-Dulcynea i Basilio, kluczową rolę odegra także koń Don Kichota, Rosynant, pomysłowo zaprojektowany przez scenografa Thomasa Mikę.

Realizatorzy:
Choreografia: Marius Petipa, Aleksandr Górski
Nowa wersja choreograficzna: Alexei Fadeyechev
Dyrygent: Marta Kluczyński
Scenografia i kostiumy: Thomas Mika
Światła: Steen Bjarke

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
print_TU-WIM_foto_kasia_chmura-6791
Tu-wim w Teatrze TVP dla szkół
spa
SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw w Teatrze Muzycznym
po-prostu-stand-up1
Po Prostu Stand-Up w Szafie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*