letniascena2015W każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19 w Domu Literatury rozpoczną się pokazy spektakli w ramach tegorocznej Letniej Sceny. Widzowie zobaczą siedem pokazów konkursowych oraz dwa przedstawienia towarzyszące. Bilety kosztują: 35 zł – w dniu spektaklu, 20 zł w przedsprzedaży.

W ramach XVII Przeglądu Teatralnego zobaczymy Diwę z udziałem Edyty Herbuś i Małgorzaty Bogdańskiej, MIÓD albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem Teatru Ludowego w Krakowie, dwie sztuki Fundacji Pomysłodalnia z Rumii – This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy oraz Być jak Charlie Chaplin, Moral insanity. Tragedia ludzi głupich na podstawie Ich czworo Gabrieli Zapolskiej, monodram Shirley Valentine oraz Requiem Pana Cogito.

Do tego dwa spektakle zrealizowane przez Dom Literatury w Łodzi – Wyznania komiwojażera wegług Trocin Krzysztofa Vargi oraz Tlen na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa.

Program Letniej Sceny 2015:

1 lipca – Marijana Nola
DIWA
Teatr Żelazny ( Katowice)
Adaptacja / scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kempińsky
Scenografia: Barbara Wołosiuk
Muzyka: Marcin Muller
Występują: Małgorzata Bogdańska, Edyta Herbuś

Grzegorz Kempińsky ( trzykrotnie nagradzany Złotą Maską ) wyreżyserował ,, DIWĘ”, dramatyczną historię podszytą humorem o dwóch aktorkach ( matce i córce), spotykających się w dniu rozdania najważniejszej nagrody teatralnej, do której obie są nominowane. Kameralna sztuka o matce – prawdziwej diwie teatralnej z niesamowitym dorobkiem i jej córce – popularnej aktorce serialowej ukazuje zderzenie dwóch pokoleń, dwóch różnych podejść do życia, sztuki i zawodu aktora.

8 lipca – SCENA L Domu Literatury w Łodzi (spektakl towarzyszący )
Wyznania komiwojażera wg powieści Krzysztofa Vargi Trociny
Adaptacja i reżyseria: Andrzej Czerny
Występuje: Tomasz Boruszczak

Często zdarza się nam uciekać przed samym sobą w jakąś ciemną strefą, z której nie widzimy wyjścia, jak tylko… I żeby poczuć się lepszym, musimy znaleźć sobie kogoś dużo gorszego – ofiarę. ,, Wyznania komiwojażera” to historia człowieka skłóconego z samym sobą do tego stopnia, że musi zabić w sobie tego przykrego, nieprzyjemnego faceta, z którym nie da się już wytrzymać. Ten wewnętrzny konflikt prowadzi do zachowań agresywnych w formie bezpośredniej lub zastępczej.

15 lipca – Tomas Svoboda
MIÓD albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem
Teatr Ludowy (Kraków)
Tłumaczenie: Magdalena Peč
Konsultacje językowe: Pavel Peč
Reżyseria: Tomas Svoboda
Scenografia: Tomas Svoboda
Muzyka: Tomas Svoboda
Występują: Iwona Sitkowska, Marcin Stec, Tomasz Schimscheinert

W kapitalnej, zbudowanej na absurdzie komedii, Tomas Svoboda zawarł zarówno instrukcję, jak pozbyć się ze swojego pięknego snu niepożądanego intruza topiąc go w miodzie, jak i przestrogę , czym może grozić uprawianie miłości ze śpiącą kobietą, a także życiową mądrość, że jesteśmy jak jeże na zamarzniętej ziemi: jest nam zimno, więc tulimy się do siebie, ale jesteśmy jeżami, więc ranimy się kolcami…

22 lipca – Fundacja POMYSŁODALNIA ( Rumia)
This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy
Adaptacja / scenariusz: Magdalena Kajtoch, Piotr Wyszomirski
Scenografia: Fundacja Pomyslodalnia
Opracowanie muzyczne; Renia Gosławska, Krzysztof Wojciechowski
Występują: Renia Gosławska, Krzysztof Wojciechowski

„This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy” – to nieprzewidywalna, międzygatunkowa hybryda o miłości bez ściemniania, choć z użyciem cieni i półcieni. Spektakl składa się z aranżacji znanych utworów, często rozwiniętych o spontaniczne improwizacje, pokazujących ich nowe sensy, w których artyści przedstawiają zaskakujace, dalekie od stereotypowych wyobrazeń rozumienie i rodzaje miłości.

29 lipca – Fundacja POMYSŁODALNIA (Rumia)
Być jak Charlie Chaplin
Scenariusz: Piotr Wyszomirski
Reżyseria: Piotr Wyszomirski, Mateusz Deskiewicz
Scenografia: Fundacja Pomyslodalnia
Opracowanie muzyczne: Artur Guza
Video: Łukasz Czerwiński
Występuje: Mateusz Deskiewicz
Akompaniament: Artur Guza (fortepian)

„Być jak Charlie Chaplin” to brawurowa próba zmierzenia się z legendą ikony popkultury, najsłynniejszego komika kina niemego, którego znakiem rozpoznawczym były: melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik. Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora; porusza nieoczywiste tematy, nie stroniac od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość.

5 sierpnia – SCENA L Domu Literatury w Łodzi ( spektakl towarzyszący)
Tlen wg Iwana Wyrypajewa
Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Adam Mortas
Występują: Magdalena Prochasek, Natalia Perek, Adam Kupaj

To pokolenie szuka tlenu w zatrutym powietrzu. To pokolenie, na którego głowy, gdzieś w zimnym kosmosie leci z niezwykłą prędkością ogromny meteoryt. Te słowa świetnie opisują pokolenie głównych bohaterów, idealnie oddają treść dramatu Wyrypajewa. Dramaturg, jako przedstawiciel pokolenia lat 70’, które weszło w dorosłość wraz z XXI wiekiem, wziął pod lupę emocje, cele i poszukiwanie tożsamości tzw. ,, ludzi trzeciego tysiąclecia”.

12 sierpnia – na podstawie Gabrieli Zapolskiej
Moral insanity. Tragedia ludzi głupich
Fundacja Teatr PAPAHEMA ( Częstochowa )
Adaptacja / scenariusz: Zespół
Reżyseria: Zespół
Opieka artystyczna: Łukasz Lewandowski
Scenografia: Justyna Banasiak
Muzyka: Natasza Topor, Maciej Chociej
Obsada: Helena Radziszewska-Żona, Paweł Rutkowski – Mąż, Mateusz Trzmiel – Kochanek, Małgorzata Patryn – Przyjaciółka domu, Paulina Moś – Wdowa

Pięciokąt miłosny. Żona, Mąż, Kochanek, Przyjaciółka domu i Kochanka kochanka. ,, Kaczusia srebrna, laleczka cukrowa, kiciąteczko z aksamitnymi łapkami, fiołek smażony w cukrze, wyzłocony komar”. Lukrowane komplementy i melodramatyczne gesty przeplatają się z obnażającymi zdziecinnienie napadami histerii. Zabawa w dom przeradza się w tragifarsę, bo w tę grę zamieszany jest ktoś jeszcze – bezbronny, uprzedmiotowiony i pozbawiony prawa głosu … Dziecko pada ofiarą moral insanity dorosłych. Tematyka sztuki napisanej przez Gabrielę Zapolską ponad sto lat temu poraża dziś aktualnością.

19 sierpnia – Willy Russell
Shirley Valentine
Fundacja Teatru Czwarte Miasto (Gdynia )
Adaptacja/ scenariusz: Dariusz Majchrzak
Reżyseria: Dariusz Majchrzak
Scenografia i kostiumy: Magdalena Kurek
Występuje: Magdalena Tomaszewska

Czasami trzeba sobie po prostu porozmawiać , choćby ze ścianą. I Shirley Valentine, kiedyś kobieta z wielkimi marzeniami, dziś pełna lęku i niepewności, codziennie rozmawia ze swoją wierną towarzyszką, ścianą kuchenną. Ale jak ona rozmawia! Ostatecznie, metafizycznie, dowcipnie, wulgarnie, rozpaczliwie, słodko, ponętnie, epicko…? W tych rozmowach zamyka się jej egzystencja. Ściana ją wysłucha. Ale czy da jej siłę? Czy Shirley odbije się od swojej ściany?

26 sierpnia – Zbigniew Herbert
Requiem Pana Cogito
SCENA Z BLISKA (Poznań)
Adaptacja/ scenariusz: Janusz Andrzejewski
Scenografia: Janusz Andrzejewski
Muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart
Występuje: Janusz Andrzejewski

Monodram oparty na poezji Zbigniewa Herberta opowiada o procesie przechodzenia człowieka na drugą, wyznaczoną przez smierć, stronę. Zamkniętą, ascetyczną formę wierszy Zbigniewa Herberta dopełnia ,, Requiem “ W.A. Mozarta oraz taniec butō, taniec, w którym ruch nie jest celem samym w sobie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
komediopisanie
IV konkurs „Komediopisanie”
Edward drugi w Teatrze Nowym
magiczny_hollywood_monolitpress5
Magiczny Hollywood w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*