celinaW poniedziałek, 16 kwietnia o godz. 19 w Domu Literatury w Łodzi zobaczymy spektakl Teatru YETA pt. Ce-li-na. Wstęp wolny.

Czy w ogólnej pamięci funkcjonuje imię żony Moliera? Szekspira? Sofoklesa? Co wiadomo o kolejach związków z kobietami takich twórców, jak J. Iwaszkiewicz, J. Słowacki czy O. Wilde? Jak popularne w ogólnej świadomości kulturowej są utwory siostry J. Tuwima? A przecież to one – kobiety (matki, siostry, żony, kochanki) – były dla twórców najbliższymi, często jedynymi osobami, z którymi dzielili swoje losy.

Spektakl „Ce-li-na” można nazwać „kalejdoskopowym kolażem teatralnym o dramatycznych kolejach losów Żony Wieszcza – czyli Celiny Mickiewicz, z domu Szymanowskiej. Frankiści, Towiański, Xawera Deybel – to tylko główne wątki jej dramatu.

To kolaż – ponieważ na całość spektaklu składa się sześć scen („obrazków scenicznych”) powiązanych wzajemnie jedynie poprzez osobę tytułowej bohaterki. Traktują one dość swobodnie wydarzenia z życiorysu bohaterki. Akcja umiejscowiona jest w konkretnych, zgodnych z prawdą historyczną, miejscach i cezurach czasowych, jednakże fabularny ciąg zdarzeń jest literacką fikcją.

Kalejdoskopowy – ponieważ kolejność odtwarzania podczas spektaklu poszczególnych scen jest losowana przez publiczność przed rozpoczęciem przedstawienia, a więc przypadkowa i dużej mierze niepowtarzalna.

scenariusz – Eve Wok
reżyseria – Adam Wrzesiński
kostiumy – Katarzyna Strojna, Aleksandra Stankiewicz

OBSADA:
Nie – Karolina Żułcińska,
Możesz – Magda Wdowczyk,
Zrobić – Katarzyna Ochocka,
Z tym – Wiktoria Więckowska,
Co – Arkadiusz Plichta,
Chcesz – Justyna Szafrańska.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMGP26731
Nius w Teatrze V6
Otwarty Dzień Dziecka dla małych i dużych. Teatr Muzyczny w Łodzi po latach przerwy odsłania kulisy
plakat_-_Stanislaw_Fijalkowski
XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*