Teatr Szwalnia podsumowuje rok 2018

Rok 2018 tradycyjnie rozpoczęliśmy Pogotowiem Kolędnicznym, poprzedzony warsztatem kolęd „Pójdziemy bracia w drogę z wieczora”.
W pierwszych dniach marca ugościliśmy kijowski Teatr Pralnia w ramach projektu „Szwalnia-Kijów-Łódź”. Młodzi aktorzy zaprezentowali dwa spektakle i koncert: „Jesteśmy” w reż. Marcina Brzozowskiego, „TseSho” w reż. Wlada Troickiego oraz koncert (nie tylko) pieśni ukraińskich.
10 marca Łukasz z Bałut zaprosił na Smutny Benefis poświęcony filmów „Opowieść o smutku” i „Opowieść o smutku. EXwzwODUS”, podczas którego zaprezentował również fragmenty powstającego dokumentu o najważniejszej kobiecie w jego życiu – Babci Jasi.
11 marca, w 7. rocznicę wielkiego trzęsienia ziemi w regionie Tohoku (Japonia), odbyły się pokazy instalacji performatywnej „Tsunami tendenko” Katarzyny Skręt. Działanie porusza temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię w marcu 2011 roku – trzęsienie ziemi, tsunami i wybuch w elektrowni atomowej w Fukushimie.
W ramach Dotknij Teatru 2018 przygotowaliśmy projekt z zakresu edukacji kulturowej. Ewa Łukasiewicz, Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zaprosiły młodzież w wieku 13-16 lat do udziału w warsztacie/ spektaklu uczestniczącym „Masz w sobie kawałek mojego serca”. Działanie zostało zainspirowane picture bookiem „Obie” Justyny Bargielskiej i Iwony Chmielewskiej i porusza temat kolistej relacji dziecko-matka. Muzykę na żywo wykonywał Piotr Matula. Warsztat został powtórzony i skierowany do grupy dorosłych podczas Dotknij Teatru na BIS.
Wydarzeniem towarzyszącym Dotknij Teatru była akcja teatralna „Kalejdoskop wspomnień” wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz. W akcji wzięli udział: Maria Wałęska-Siempińska, Danuta Stańczyk i Bolesław Dąbrowski.
W trakcie weekendu majowego Marcin Brzozowski i studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentowali spektakl inspirowany „Techniką punktu świetlnego” Philipa Dimitri Galasa na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ClassFest w Kiszyniowie (Mołdawia), gdzie otrzymali jedną z trzech równorzędnych nagród. Natomiast żeńska część zespołu Szwalni (Antonina Brzozowska, Ewa Łukasiewicz, Katarzyna Skręt i Patrycja Terciak) spędzała wolny czas nad polskim morzem i w nieczynnym Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym Prokuratury RP w Pogorzelicy przygotowały wystawę/ interwencję artystyczną „Odkryj Wybrzeże Bałtyku”, w której wykorzystały znalezione przedmioty (w tym porzucone materiały archiwalne).
W ramach finału Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Filharmonia Łódzka) zaprezentowaliśmy spektakl dla dzieci „Dom duszy” wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz i Iwony Dróżdż-Rybińskiej.
„Wolny Kurdystan” Marcina Brzozowskiego/ Kacpra Majewskiego został zaprezentowany w ramach Sceny Równoległej Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie.
W tym sezonie graliśmy spektakle repertuarowe („Wolny Kurdystan, „Łysa śpiewaczka”, „Wieczór Tischnerowski”, „Dom duszy”), ale również stworzyliśmy miejsce dla wspaniałych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Jan Peszek, który zaprezentował legendarny i kultowy „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera. Ugościliśmy również Akademię Muzyczną w Łodzi, POS – filia Karolew, który zaprezentował premierę „Starość jest. Piękna” oraz Instytut Rusycystyki UŁ ze spektaklem „Wspólna przestrzeń” w reż. Pauliny Sikory-Krizhevskiej.
Patrycja Terciak w ramach programu Kultugranty Łódzkiego Centrum Wydarzeń, otrzymała dofinansowanie na zdarzenie „Włókiennicza mówi”. To projekt tożsamościowy poświęcony osobom przesiedlonym z ul. Włókienniczej w ramach programu rewitalizacji. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Topografie historie mówione zasilą Miastograf – Cyfrowe Archiwum Łodzian.
24 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach odbył się Finał Szkoły Pisania Sztuk prowadzonej przed dramatopisarza i dramaturga Artura Pałygę. Podczas rocznej pracy powstało osiem tekstów, które zostały przeczytane przez aktorów Teatru Śląskiego. Wśród nich znalazł się dramat „Pareidolia” autorstwa Katarzyny Skręt.
Pod koniec września wzięliśmy udział w Festiwalu BytOFFsky 2018 w Bytowie na Kaszubach. Marcin Brzozowski zaprezentował dwa razy spektakl „Wieczór Tischnerowski”, a widzowie ledwie mieścili się na widowni i scenie Bytowskiego Centrum Kultury. Młodzież szkolną i dorosłych zaprosiliśmy do udziału w warsztacie-spektaklu uczestniczącym „Masz w sobie kawałek mojego serca”.
22 września rozpoczął się przegląd szwalnia.DOK3, który zainaugurował spacer performatywny „Włókiennicza mówi”. Podczas przeglądu na naszych scenach gościli: ART.51 ze Zgierza z fenomenalnym spektaklem „Comfort Zone”, przekraczające granice bycia widzem „Come True” w reż. Michała Stankiewicza ze Sceny Roboczej w Poznaniu, poświęcony wizji dzieciństwa oczami osób starszych „Kalejdoskop wspomnień” Ewy Łukasiewicz, „Wspólna przestrzeń” w reż. Eweliny Sikory-Krizhevskiej oraz narracja osnuta wokół wielowątkowości i wieloznaczeniowości światła i bycia technikiem oświetlenia w teatrze – „Na Lightcie” Grupy Korpuskularnej LightOff ze Szczecina (Grygier/Fibich/Nykowski).
W ramach szwalnia.DOK3 odbyły się również dwa pokazy warsztatowe – „WI-MA | MONUMENT” i wystawę „1:1”. Premierą przeglądu była „Trzynasta klatka” zrealizowana przez Weronikę Fibich (Teatr Kana w Szczecinie) oraz Patrycję Terciak (Teatr Szwalnia w Łodzi).
Na finał przygotowaliśmy dla Widzów prawdziwą niespodziankę. SZWALNIA EXPO – będąca swego rodzaju wstępem do jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia – otworzyła drzwi do najbardziej niedostępnych zakamarków budynku przy ulicy Struga 90. Widzowie mieli możliwość przypomnieć sobie spektakle i performanse, które miały miejsce w naszej siedzibie oraz poza nią.
Festiwalem w festiwalu był czterodniowy MONOfest. Odbyły się dwa warsztaty, które przeprowadzili Marcin Brzozowski oraz Arti Grabowski oraz cztery prezentacje konkursowe: „6 sekund” Beaty Malczewskiej, „St. Nicholas” Szymona Kuśmidra, „Trzy ćwierci do śmierci” Karoliny Martin oraz „Kiedy będę duży” Hacena Sahraoui. Swoje monodramy zaprezentowali również członkowie jury: Magdalena Drab („Curko moja ogłoś to”) i Arti Grabowski („Raport Panika”).
15 grudnia na naszej scenie odbył się koncert Kapeli Timingeriu, promujący ich najnowszą płytę „Gadzie i Goje”.

Rok 2018 obfitował w cudowne wyróżnienia dla naszego zespołu.
Marcin Brzozowski otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.
Patrycja Terciak została jedną z trzech laureatek pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych ANIMATUS, organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. 17 i 18 listopada odbyły się prezentacje jej instalacji „KLISZA – BŁONA – ŚLAD”.
Ewa Łukasiewicz została uhonorowana stypendium twórczym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu sztuk wizualnych. Przez najbliższe osiem miesięcy będzie pracować nad swoim działaniem z lokalną społecznością romską.

Nadchodzący rok 2019 jest rokiem naszego jubileuszu – Teatr Szwalnia działa już od 10 lat. Dziękujemy za Wasze nieustające wsparcie i mamy nadzieję, że wciąż będziemy mieli możliwość spotkań, rozmów i tworzenia wspólnej przestrzeni – teatru bliskiego kontaktu.

#teatrszwalnia
#teatrdlawszystkich
#teatrbliskiegokontaktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *