Teatr Szwalnia kończy sezon 2016/17

Teatr_Szwalnia_zakonczenie_sezonuSezon 2016/2017 był dla Teatru Szwalnia szczególnie udany. Udało się zorganizować pierwszy w Łodzi i województwie przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK. Dziewięciotygodniowy cykl wydarzeń został doceniony przez publiczność, dzięki czemu został wyróżniony Plastrem Kultury w kategorii OFF Roku. Urząd Miasta Łodzi również ich docenił i dofinansował kolejną edycję przeglądu. Teatr otrzymał również wsparcie finansowe na realizację V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest. Wakacyjne miesiące będą dla nas czasem intensywnej pracy nad programem szwalnia.DOK2. Do 20 lipca można zgłaszać swoje realizacje do części konkursowej MONOfestu.

W tym sezonie przygotowano aż sześć premier. Produkcją przeglądu szwalnia.DOK było wydarzenie „Wolny Kurdystan” w realizacji Marcina Brzozowskiego i Kacpra Majewskiego, a w ramach VI Szwalni Kultury wraz z młodzieżą przygotowalno muzyczny spektakl „5×5”. Pierwszą premierą 2017 roku było „Czarne słońce. Sytuacja sensoryczna” wg koncepcji i w realizacji Patrycji Terciak, która została uhonorowana Stypendium artystycznym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie teatru.

W ramach Dotknij Teatru 2017 przygotowano aż trzy premiery: spektakl dla dzieci „Dom duszy” wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz i Iwony Dróżdż, instalację performatywną „Tsunami tendenko” Katarzyny Skręt oraz spektakl „Bóg rzeczy małych” w reż. Marcina Brzozowskiego.

Teatr Szwalnia to nie tylko miejsce prezentacji własnych spektakli, ale przede wszystkim przestrzeń prezentacji ciekawych wydarzeń z Polski i zagranicy. W tym sezonie gościł wiele działań muzycznych, m.in. projekt Viribus Organum, Jazzowy Chór Wytwórni, kapelę Tęgie Chłopy i zespół Sutari. Kolejny raz odwiedzili ich przyjaciele z Czech – zespół Teď, nádech a leť ze spektaklem „Kura nie jest ptakiem, Ukraina nie jest za granicą”.  Ogromną wielopokoleniową publiczność zebrał spektakl „Jest tylko życie” Nieformalnej Grupy Teatralnej złożonej z aktorów 60+. Jak co roku ugościł na scenie Teatr Pinokio. W ramach Festiwalu Teatralna Karuzela odbyła się prezentacja spektaklu „Zardzewiałe gwoździe i inni bohaterowie” Teatru Tamtam z Holandii.

Wielkim powrotem na Scenę na rampie były prezentacje „Łysej śpiewaczki” Eugene Ionesco w reż. Ewy Mirowskiej. Teatr wszedł także we współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i zrealizował projekt/plener artystyczny „Zapomniane. Kopernika 41” w budynku dawnego Zespołu Szkół Kolejarskich. W ramach Dotknij Teatru na BIS na scenach odbyły się prezentacje najciekawszych realizacji powstałych podczas tej edycji, m.in. zaprezentowano „Dom duszy” oraz „Boga rzeczy małych”. Spektakl Marcina Brzozowskiego został nagrodzony kilkuminutowymi owacjami na stojąco.

Pierwszy raz w historii Teatru Szwalnia cały zespół przeczytał performatywnie sztukę „Dziób w dziób” Maliny Prześlugi w ramach wspólnego świętowania Dnia Dziecka i Dnia Sąsiada. Ponadto jak co roku uruchomiono Pogotowie Kolędnicze i Szwalnia odwiedzała domy z pieśnią na ustach. W tym roku wzięła też udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International.

Nadchodzący sezon to nie tylko prezentacje w ramach szwalnia.DOK2 i MONOfestu. Teatr planuje rozpocząć kreatywne warsztaty Sensoplastyka® dla najmłodszych dla dzieci do 3 lat oraz  Akademię Teatralną – warsztat interdyscyplinarny dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Wszystkie informacje o warsztatach będą dostępne na stronie www.teatrszwalnia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *