lajzaWidowisko taneczne do muzyki rockowego zespołu Normalsi i Jana Sebastiana Bacha oraz improwizowany spektakl teatralny tworzony wspólnie z publicznością zainaugurują tegoroczny sezon teatralny w Łodzi. Przedstawienia będzie można zobaczyć na specjalnie zbudowanej scenie, w przestrzeni pasażu Schillera w sobotę, 1 października o godzinie 20:00. Będzie to kolejna realizacja teatralna w miejskiej przestrzeni przygotowana dzięki współpracy łódzkich scen teatralnych z Łódzkim Centrum Wydarzeń.

Kłamstwa, zdrada, odrzucenie… Wszechobecna patologia społeczna stanowi kanwę dla opowieści o losach młodego mężczyzny, który upada, by odrodzić się w lepszym, przepełnionym miłością życiu. Łajza to wyjątkowy, bo pierwszy w historii Teatru Muzycznego w Łodzi spektakl baletowy z muzyką rockową graną na żywo. Jest to wyjątkowa fuzja klasycznych i mocnych, współczesnych brzmień, różnorodnych, pozornie niemożliwych do połączenia stylów tańca, spokoju i energii.

Prapremiera widowiska odbyła się na deskach teatru w roku 2013. Od tego czasu jego twórcy zostali uhonorowani licznymi nagrodami. Były to między innymi: Nadzwyczajna Złota Maska (sezon 2012/2013), Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa – Artura Żymełki oraz Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla najlepszego tancerza – Oskara Świtały (odtwórcy głównej roli). Łajza została także wydana na płycie DVD, a w sezonie teatralnym 2016/17, w grudniu będzie ponownie pokazywana na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi.

Podczas inauguracji sezonu teatralnego na scenie w pasażu Schillera zaprezentują się także artyści z grupy Impro Atak, która na co dzień związana jest z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Grupa profesjonalnych aktorów i muzyków tworzy spektakl złożony z krótkich form, czyli tak zwanych gier improwizowanych. Jest on niezwykle dynamiczny, w całości zbudowany w oparciu o sugestie widzów i nieustaną rozmowę z publicznością.

Na potrzeby wydarzenia przed Domem Technika zostanie zbudowana duża scena z dwoma telebimami. Dla publiczności przewidzianych zostanie 3000 miejsc stojących. Dodatkowo wydzielone zostaną dwa sektory dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Dystrybucją wejściówek do nich zajmą się Rzecznik Osób Niepełnosprawnych oraz Zespół do Spraw Seniorów UMŁ. Zorganizowany zostanie także specjalny podest dla wózków inwalidzkich. 

Szczegółowy program wydarzenia:

19:00 – otwarcie miejsc dla publiczności

20:00 –  Impro Atak

21:00 – Łajza

/fot. mat.pras. Michał Matuszak canabio.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
antoine
Antoine w Teatrze Jaracza
impro-foto
Grupa improwizacyjna Improgliceryna w New Yorku
lopta2010
ŁóPTA 2010 – informacje, program

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*