Premiery teatralne – luty 2016

Vladimir_-_plakat_Vladimir, Fall, Hot, Rain, Juliusz Cezar, Ronja, córka zbójnika, Ony – to premiery nadchodzącego miesiąca. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w teatralnych wydarzeniach lutego.

6 lutego pierwsza lutowa premiera w Teatrze Powszechnym. Vladimir ukazuje historię trójki przyjaciół mieszkających razem pod jednym dachem, którzy postanawiają wynająć pokój kolejnemu lokatorowi. W ich drzwiach zjawia się tytułowy bohater Vladimir – emerytowany ochroniarz. Jego pojawienie całkowicie zmienia życie lokatorów… Reżyser Jakub Zubrzycki sięga po kameralny dramat psychologiczny. Zubrzyckiego, podobnie jak autora sztuki Matjaźa Zupančiča, interesują sztuki Ibsena i Strinberga, w których działania ograniczone są do minimum, a wszystko rozgrywa się w psychice postaci. W bohaterach Vladimira widzi zapisany metaforycznie rozpad Bałkanów. Niuanse, przez które w ludziach wyzwala się nieracjonalna i trudna do wytłumaczenia agresja.

24 lutego w Teatrze Muzycznym pierwszy pokaz z cyklu OFF-Północna. Fall, Hot, Rain, to sztuka dramatyczna z muzyką graną na żywo. Dramat w jednym akcie, którego adaptacji dokonał Krzysztof Wawrzyniak, muzykę skomponował Krzysztof Brzeziński. Fall, Hot Rain jest historią Rogera – artysty, na którego życiu prywatnym i zawodowym odcisnęło swe piętno prześladowanie z powodu orientacji seksualnej. Sztuka Castlemana przez pryzmat jego historii porusza temat wykluczenia społecznego i kryzysu tożsamości. Stawia pytania o tolerancję, przemoc na tle seksualnym, wreszcie o drogę, jaką pokonuje człowiek, przeistaczając się z ofiary w kata.

26 lutego premiera Juliusza Cezara w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Opowieść o dziejach rzymskiego spisku przeciw Cezarowi znana za sprawą niemal już kultowych słów – I ty Brutusie. Przejmująca historia o przywódcy-tyranie, którego żądza władzy doprowadziła do śmierci, a państwo do wojny domowej. Dramat o klęsce szlachetnych utopistów, pragnących zaprowadzić sprawiedliwość w kraju. Sztuka o politycznych intrygach, rozpoczynających się po śmierci Cezara w myśl zasady – umarł król, niech żyje król. Teatralne uniwersum na scenie stworzy Małgorzata Wdowik. Reżyserka w pracy chętnie korzysta z dokumentów życia społecznego, materiałów archiwalnych spektakli oraz  dźwiękowych efektów, tworząc teatr na styku dokumentu i performance’u. Dzięki czemu otwiera przed widzem nowe formy uczestnictwa w wydarzeniu artystycznym.

27 lutego Teatr Pinokio zaprasza na premierowy pokaz sztuki według tekstu Astrid Lidgren. Ronja, córka zbójnika,  to opowieść o miłości silniejszej niż wojna i o dzieciach mądrzejszych od dorosłych. Ronja i Birk – dziewczynka i chłopiec pochodzący z dwóch walczących ze sobą na śmierć i życie rodów zbójnickich – wbrew rodzicom staja się sobie bardzo bliscy. Para łobuzów buntuje się przeciwko światu dorosłych – rzeczywistości konfliktu, rozbojów i wzajemnej nienawiści. Astrid Lindgren , kultowa autorka literatury dziecięcej, przedstawia temat w sposób daleki od uproszczeń, zachęcając dzieci do zadawania pytań i myślenia wykraczającego poza schematy. Historia o epickim rozmachu, pełna przygód w lesie zamieszkałym przez dzikie stwory, ma formę zbójeckiej ballady łączącej teatr żywego planu z elementami teatru lalek.

28 lutego w Powszechnym premiera przedstawienia Ony. To sztuka dla młodzieży, czyli dla ludzi, którzy powoli żegnają się z wiekiem dziecięcym, by w końcu zacząć rozumieć świat i funkcjonować w nim w sposób bardziej świadomy – by stać się dorosłymi. Ale to też sztuka dla dorosłych, którzy pamiętają ten moment i te wydarzenia, gdy stawali się dopiero dorosłymi. Bo „Ony” to sztuka uniwersalna. Główny bohater, po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu, aby dorosnąć?

2 lutego w Teatrze Wielkim Chór Dziecięcy TWŁ wykona spektakl Gdzie mieszka Królewna Śnieżka?, a 6 lutego w DK 502 zobaczymy coraz bardziej popularny teatr improwizowany – musical Barbra Streisand w wykonaniu Teatru Total. 20 lutego w AOIA I cóż po poecie w czasie marnym?, dwa monodramy i recital piosenek Marka Grechuty. 27 lutego w Teatrze Szwalnia zobaczymy przedstawienie improwizowane Nie jest mi smutno, ale ubieram się na czarno.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: 2 lutego w Filharmonii wystąpi Teatr Narodowy Opery i Baletu w Odessie, 8 lutego Swing, 9 lutego Młynarski obowiązkowo i 15 lutego Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili w Teatrze Wielkim, 14 lutego Żona do adopcji w Teatrze Rozrywki Lutnia, 15 lutego Fredro dla dorosłych i 22 lutego Na czworakach w Teatrze Muzycznym.

REPERTUAR DOSTĘPNY JEST TUTAJ

PREMIERY – LUTY 2016

6 lutego Vladimir (Teatr Powszechny)
24 lutego Fall, Hot, Rain (Teatr Muzyczny)
26 lutego Juliusz Cezar (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi)
27 lutego Ronja, córka zbójnika (Teatr Pinokio)
28 lutego Ony (Teatr Powszechny)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *