targowiskoOstatnio znów głośno mówi się o łódzkich klątwach i przekleństwie. Malkontentom proponowałabym jednak w ramach zamiennika czczego gadania wybrać się do Teatru Zamiast. Po pierwsze – na własne oczy przekonać się można, że zamiast jątrzyć, złorzeczyć i ujadać można zakasać rękawy i robić fajne rzeczy. Po drugie – jak to właśnie z łódzkich absurdów i osobliwości tkać da się złote nici.

Kto w zeszłym roku akademickim na dyplomy Szkoły Filmowej chadzał, już dobrze zaznajomił się z poziomem i charyzmą grupki aktorów, która teraz tworzą swój własny teatr. Kto nie – nadrobić powinien i korzystać, że na swojej ziemi dalej obcować może z ich talentem. Obawy wszelkie odrzucić można – tak, da się wszystko samemu i jeśli skończyło się aktorstwo to można także napisać bardzo dobry scenariusz i go wyreżyserować (sama w tej kwestii się niepokoiłam, ale Magdalena Drab pokazała, że zupełnie daremnie).

Pierwszą produkcją Teatru Zamiast jest „Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H.”, historia wyrosła na tkance miejskiej, wynik inspiracji wprost ze straganu gdzieś na Rynku Bałuckim. Wiadomo zatem, że kartą przetargową będą absurdy i niedorzeczności, żarty prześcigające się galopem, dzielnie odbijane piłeczki słowne. Ale kiedy pochłania się tę warstwę komiczną, w figlarny sposób doprowadzający widzów do śmiechów i chichotów, okazuje się, że pod tą skórką, znajduje się miąższ poważniejszy, o sprawach ważnej rangi mówiący. Umiejętnie tutaj łączy się te dwa światy, przez humor dochodzi do głodu – głodu miłości, uczuć, przywiązania. To łaknienie świeżości, podczas gdy obcuje się tylko ze zgnilizną i zepsuciem, niezdarny krzyk o szczerość w rzeczywistości, gdzie półprodukty są pełnowartościowym towarem, a w promocji da się kupić nawet czyjeś zdanie i bliskość.

DSC06131

Aktorsko wyróżnia się przede wszystkim Marta Jarczewska wcielająca się w Lilę – skrzeczącą sprzedawczynię, która swoją samotność okrywa płaszczem władzy i brutalnym sposobem bycia. To chyba najmocniejszy charakter z tutaj stworzonych. Ale jest przecież też Lidzia (Gosia Goździk), która początkowo tylko siedzi i je, ale kiedy już ma szansę wypowiadania słów, skrzynkę na tron zamienia, na którym deklamuje monologi gorzkie, lecz sprawnie zaprawione słodyczą. Jest i Hersztyfikant (Konrad Korkosiński), który ujmuje sposobem wypowiadania, słownymi akrobacjami czynionymi wobec pana H. (Michał Malinowski), schizofrenicznej mieszanki przebiegłości i wyobcowania, które pragnie zniwelować przyklejając się do przypadkowo spotkanych jednostek. Jedną z nich jest Bralka (Ada Janowska-Moniuszko) najbardziej przesiąknięta izolacją i wylewającym się łaknieniem miłości.

Teatr Zamiast inauguruje swoją działalność w sposób czarujący. Nie ma wątpliwości, że ten pierwszy kroczek ich dziecka, jak na premierze mówił Konrad Korkosiński, jest początkiem mocnego i pewnego chodu.

Targowisko, czyli historia rozkładu pana H.

scenariusz, reżyseria, scenografia – Magda Drab
muzyka – Albert Pyśk

Bralka – Ada Janowska-Moniuszko
Lidia – Gosia Goździk
Lila – Marta Jarczewska
Her – Michał Malinowski
Hersztyfikant – Konrad Korkosiński

/fot. Włodar

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Człowiek z Manufaktury – recenzja
„Transfer” w Teatrze Nowym
_MG_0060
MFSPiN: Konstelacje – recenzja
1 Komentarz
 • Krzysiek
  21 lutego 2014 at 20:30

  Zaglądam na Waszą stronkę, kiedy szukam informacji: co i gdzie kulturalnie. Budowa jest ok, nawet bardzo. 🙂
  Natomiast jakość pisanych recenzji jest mierna. :sigh:
  Zastanawiające są kolokwializmy obok wyrażeń przestarzałych: fajny-jątrzyć, zakasać rękawy-chadzać.
  Kolejna sprawa: błędy językowe: zapoznał się z charyzmą grupki aktorów, którzy(?) (powinno być: która).
  Błędy interpunkcyjne: jeśli skończyło się aktorstwo to można (gdzie przecinek?)
  Zaburzenie łączliwości leksykalnej: produkcja może być filmowa, nie teatralna.
  I wiele, wiele innych… Rzuciłem okiem tylko na pierwsze dwa akapity. Dalej nie chcę. Proszę, róbcie to porządnie, bo kształcicie nieuków. Jeśli pretendujecie do miana portalu opiniotwórczego (po to pisze się recenzje), zadbajcie o ich jakość…

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*