targowa2012Od 6 do 8 lipca na terenie PWSFTviT oraz w Muzeum Kinematografii organizowana będzie Targowa Street Film&Music Festival. To największa muzyczno-filmowa impreza tego lata organizowana w naszym mieście.

Wyśmienita muzyka na Targowej.

Uliczne koncerty przed Szkołą poprzedzi bez wątpienia wybitna inauguracja. 6 lipca na scenie na dziedzińcu Filmówki Emmanuelle Seigner uwiedzie łódzką publiczność klimatycznym koncertem w języku francuskim.  Ta znakomita francuska aktorka jako wokalistka zadebiutowała w roku 2006 wraz z rockowym zespołem Ultra Orange. W 2010 wydała solową płytę Dingue, na której znalazł się m.in. duet z Iggy Popem oraz mężem Romanem Polańskim. Koncert będzie wyjątkową chwilą również dla samego Romana Polańskiego, który zadeklarował pełne wsparcie dla Emmanuelle – żona zaśpiewa w miejscu, w którym stawiał pierwsze kroki jako reżyser. Dzień później oboje poprowadzą dwa otwarte spotkania z cyklu Lekcje Kina z Mistrzami.

7 i 8 lipca to kompletna zmiana klimatu – kameralną atmosferę inauguracji rozbije seria wybuchowych koncertów szóstki twórców, którzy łącząc dźwięki różnych krajów i kultur, obrazują rozkwit muzycznego postmodernizmu lat 90. Kultowych już Asian Dub Foundation i Apollo 440 nie trzeba nikomu przedstawiać. Do tego po raz pierwszy w Polsce zagra najgorętszy zespół koncertowy Hiszpanii – nazywany Manu Chao pokolenia „oburzonych” worldmusicowy Che Sudaka oraz święcąca triumfy w Europie Dubioza Kolektiv z Bośni i Hercegowiny. Prawdziwą „wisienką na torcie” będzie niemiecki pierwowzór Linkin Parku – Hblockx oraz najbarwniejszy „wariat” polskiej sceny – grupa Łąki Łan. Muzycznym gościem specjalnym będzie rock-alternatywna, legendarna już Apteka, a na „przystawkę” – czyli jako support zagrają wybrane w facebookowym konkursie fanów Magister Ninja i The Washing Machine.

APOLLO_440

Mistrzowie Kina udzielają Lekcji

Już po raz czwarty pod okiem międzynarodowego jury w szranki staną młodzi twórcy filmowi z całego świata. Za sprawą Międzynarodowego Konkursu Etiud Filmowych Przed Debiutem zawalczą o Złotą Szafę – replikę rekwizytu ze stworzonej przez Polańskiego na Targowej etiudy Dwaj ludzie z szafą. Wśród 12 etiud, które zakwalifikowały się do konkursu są m.in. przedstawiciele Rosji, Meksyku, Niemiec, Macedonii i Estonii.

Szefem jury będzie Richard Brick – współproducent trzech filmów Woodyego Allena, pierwszy  komisarz filmowy Nowego Jorku, wykładowca Yale. Filmowy człowiek-orkiestra poprowadzi gałąź Festiwalu poświęconą produkcji i producentom filmowym, natomiast wszyscy filmowi goście wezmą udział w spotkaniach otwartych – Lekcjach Kina z Mistrzami. W sobotę i niedzielę z pasjonatami filmu spotkają się Roman Polański, Emmanuelle Seigner oraz prawdziwa europejska caryca castingu – Beatrice Kruger. Kruger zasiądzie również w jury obok Richarda Bricka, Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego – założyciela Apteki, Jacka Bieleńskiego oraz dziennikarza Roberta Leszczyńskiego.

emmanuelle_seigner_c_Dusan_Reljin

Cztery premiery filmowe

Podczas Festiwalu swoją polską premierę będą miały cztery pełnometrażowe produkcje kina europejskiego, zwieńczone spotkaniami z ich twórcami.  Na początek włoskie Mozarella Stories w reżyserii Edoardo De Angelisa – do Don Ciccio, Króla Mozzarelli, Mr Buffalo Cheese zbliża się widmo bankructwa oraz Camorry. Chińczycy zalali rynek pierwszej klasy i, co najważniejsze, o połowę tańszym serem. Serowy Król potrzebuje pieniędzy i pozyskanie ich porusza serię niezwykłych wydarzeń, które angażują całe barwne otoczenie bohatera…W kilku słowach: jest tam miłość, jest przemoc i są… byki!

Rosyjski Balkan Star to dokument o prawdziwej gwieździe Bałkan. „Einstein kina”, dwukrotny laureat Złotej Palmy, muzyk, obywatel Jugosławii, „profesor” Emir Kusturica. Nigdy nie wiąże butów, chodzi rozczochrany i zajada się jagodami. Na krańcu Ziemi wybudował swoją własną wioskę – Kustendorf. Jej wykrzywione domy nazwane są po nieśmiertelnych, Johnny Depp czuwa nad Dostojewskim, a głęboko pod ziemią znajduje się kino. Wszystko to zobaczymy w poświęconym mu filmie Andreya Grigoryeva.

Następny dzień to między innymi Punk’s not dead w reżyserii Vladimira Blazewskiego – pierwszy macedoński film dotykający problemu wzrastającego nacjonalizmu w tym kraju. Wydarzenia rozgrywają się wokół postaci Mirsy, czterdziestoletniego punka ze Skopje. Otoczony przez biedę robotniczego przedmieścia  decyduje się dla wyższego celu reaktywować swój niegdyś-legendarny zespół. Klasyczny wątek „zbierania gangu” nabiera tutaj nowego znaczenia – reszta muzyków rozproszona jest bowiem po całych Bałkanach.

Ostatni premierowy pokaz to Crebinsky – hiszpańska komedia w reżyserii Enrique Otero. Bracia Crebinsky, rzuceni przez los i… rwącą rzekę na wybrzeże, żyją zbierając to, co fale wyrzucą na brzeg. Spokojny rytm codziennego życia załamuje się, kiedy ich jedyna krowa Mućka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rozpaczliwe poszukiwania zaprowadzą braci w głąb niebezpiecznego lądu, z dala od znajomego wybrzeża. Crebinsky to prawdziwy film drogi, prowadzącej do niesamowitych wydarzeń i niespodziewanych spotkań, pełnej mrocznych uczuć i wymazanych wspomnień.

Wydarzeniom muzycznym w roku 2012 towarzyszyć będzie barwna scenografia autorstwa artysty totalnego – Jarosława Koziary, znanego m.in. z oprawy wizualnej stworzonej dla Voo Voo.  Wszystkie koncerty są biletowane (bilety dostępne w Ticketpro). Część filmowa Festiwalu jest bezpłatna.

Program Festiwalu

6 lipca (piątek)

– Richard Brick – workshop z Łódź Film Commission

12:00 PWSFTviT – Konferencja prasowa otwierająca Festiwal – Emmanuelle Seigner, Beatrice Kruger, Richard Brick, Roman Polański, Jacek Bieleński, Robert Leszczyński

21:00 Dziedziniec PWSFTviT – Emmanuelle Seigner z zepołem

7 lipca (sobota)

10:30 PWSFTviT – Konferencja prasowa – dzień II

11:00 PWSFTviT – Lekcje Kina z Mistrzami – Roman Polański
12:00 PWSFTviT – Lekcje Kina z Mistrzami – Emmanuelle Seigner

14:00-16:00 Muzeum Kinematografii – Międzynarodowy Konkurs Etiud Filmowych – Pokazy konkursowe
14:00 Muzeum Kinematografii – Pokaz specjalny + spotkanie z twórcami: Mozzarella Stories
16:00 Muzeum Kinematografii – Pokaz specjalny + spotkanie z twórcami:  Balkan Star

18:00 Dziedziniec PWSFTviT
– The Washing Machine
– Apteka
– Łąki Łan
– Dubioza Kolektiv
– Asian Dub Fundation

8 lipca (niedziela)

11:00 PWSFTviT – Konferencja prasowa – dzień III

12:00 PWSFTviT – Lekcja Kina z Mistrzami – Beatrice Kruger (gość specjalny: Violetta Buhl)

14:00-16:00 Muzeum Kinematografii – Międzynarodowy Konkurs Etiud Filmowych – Pokazy konkursowe
14:00 Muzeum Kinematografii – Pokaz specjalny + spotkanie z twórcami: Punk`s not dead
16:00 Muzeum Kinematografii – Pokaz specjalny + spotkanie z twórcami: Crebinsky

18:00 Dziedziniec PWSFTviT
– Magister Ninja
– H-Blockx
– Che Sudaka
– Apollo 440

/fot. mat.pras.

Zobacz także:

Targowa Street Film&Music Festival 2011 – inauguracja (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
grandoff
GRAND OFF 2010 – Najlepsze krótkometrażowe filmy świata
shortwaves
Short Waves 2017
FASHION_FILM_FESTIVAL
Fashion Film Festival 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*