targowa2011Od 8 do 10 lipca jedna z ulic Łodzi zamieni się w estradę światowych twórców filmu i muzyki filmowej z Rosji, Białorusi, Bałkanów, USA, a także z Polski. Przed pasjonatami wielkiego kina trzecia edycja Targowa Street Film&Music Festival.

Wśród gwiazd festiwalu znajdą się m.in. Emir Kusturica,który otworzy tutaj wystawę fotografii, Włodek Pawlik, kompozytor muzyki filmowej, który swoim koncertem zainauguruje festiwal, a także kontrowersyjny Siergiej „Sznur” Sznurow, który wystąpi z grupą RUBL. Oprócz projekcji i występów muzycznych odbędzie się szereg spotkań otwartych z twórcami filmu z „fabryki snów”.

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie sam Emir Kusturica, uznany na całym świecie serbski twórca filmowy, który ma na swoim koncie dziesiątki nagród, w tym dwie Złote Palmy i nominację do Oscara. Kusturica otworzy wystawę fotografii ilustrującej 25 lat współpracy z zespołem The No Smoking Orchestra, z którym gościł podczas pierwszej edycji festiwalu. Autorem zdjęć do wystawy jest Dragan Teodorovic Zeko – nadworny fotograf grupy. Podczas festiwalu widzowie będą mieli także okazję jeszcze raz dać się porwać temperamentowi, nieprzeciętnemu humorowi i wielkiej wyobraźni reżysera –  w ramach retrospektyw zaprezentowane zostaną wybrane filmy tego niezwykłego twórcy.

Nie lada gratką dla miłośników muzyki, szczególnie muzyki filmowej, będzie inauguracyjny koncert polskiego kompozytora – Włodka Pawlika, który stworzył oprawę muzyczną m.in. do filmu „Rewers” Borysa Lankosza, a także „Nightwatching” Peter`a Greenaway`a.

– To nie koniec niespodzianek muzycznych – zapewnia Stanisław Bożyk, dyrektor festiwalu – Specjalnie na nasze zaproszenie przyjedzie znany z kontrowersyjnego usposobienia i twórczości rosyjski muzyk i aktor, Siergiej Sznurow, który zagra po raz pierwszy w Łodzi z grupą RUBL .

Na Sznurowie nie kończy się lista kontrowersyjnych gości na Targowej. Podczas festiwalu zagra również Lyapis Trubetskoy – białoruski rockowo – popowo-art-ska-punkowy zespół, który ze względu na swoje mocno zaakcentowane politycznie teksty ma zakaz występowania na Białorusi.

Dzięki zaproszonym gościom festiwalu jego uczestnicy będą mogli z Targowej odbyć podróż na Bałkany, nie tylko za sprawą filmów Emira Kusturicy i Darko Bajica, ale także największego bałkańskiego projektu muzycznego – Balkanika. – Na scenie muzycznej zobaczymy też Kirila Dzajkowskiego, macedońskiego kompozytora i producenta muzycznego w towarzystwie weselno-pogrzebowego Serdzuk Orchestra i MC Ras Tweed. Dzajkowski to prekursor muzyki elektronicznej na Bałkanach, który współpracował ze słynnym  macedońskim reżyserem Milcho Manchevskim. Skomponował muzykę min. do filmu „Dust” otwierającego Festiwal Filmowy w Wenecji w 2001 roku. Dzajkovski w swej twórczości doskonale łączy elektroniczny bit z elementami etnicznymi z  regionów bałkańskich – dodaje Stanisław Bożyk.

Na zaproszenie organizatorów do Łodzi przyjadą również przedstawiciele przemysłu filmowego ze Stanów Zjednoczonych, którzy poprowadzą spotkania tematyczne związane z produkcją filmową. Zdobywca trzech Oscarów za dźwięk – David MaCmillan, którego pracę przy filmach „Apollo 13”,  „Speed – niebezpieczna prędkość” i „Pierwszy krok w kosmos” doceniła Amerykańska Akademia Filmowa. Adepci sztuki aktorskiej będą mieli okazję spotkać się z Kimberly Jentzen, określaną w prasie amerykańskiej jako „ulubiona trenerka aktorów w Los Angeles”. Jej uczniowie znaleźli się w obsadach takich produkcji jak: .  „Lost – zagubieni”, „Grey’s anatomy – chirurdzy” oraz kinowych, takich jak „Pamiętnik”,  „Niebezpieczny umysł” czy „Resident Evil”.

Corocznym, nieodłącznym, elementem festiwalu Targowa Street Film&Music Festival będzie konkurs „Przed debiutem”, który spośród etiud filmowych, nadesłanych przez studentów międzynarodowych szkół filmowych wyłoni zwycięzcę nagrody „Szafa”.

W tym roku wydarzenia Targowa Street Film&Music Festiwal będą się odbywać w trzech lokalizacjach  festiwalowych: w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej Szkole Filmowej w Łodzi przy ul. Targowej, kinie Cytryna oraz Muzeum Kinematografii miasta Łodzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem inauguracyjnego koncertu Włodka Pawlika, będzie darmowy.

Program:

8 lipca (piątek)

21:00 – 23:00 – Szkoła Filmowa   
Koncert inauguracyjny Festiwalu – Włodzimierz Pawlik, Gary Guthman, trio jazzowe i muzycy Filharmonii Łódzkiej. Dyryguje Marcin Nałęcz Niesiołowski.

00:00-06:00       
Klub festiwalowy – Przechowalnia

9 lipca (sobota)

11:00-18:00 – Muzeum Kinematografii 
Wystawa fotografii – Dragan Teodorovic Zeko – 10 lat Emira Kusturicy z The No Smoking Orchestra

11:00-12:00 – Szkoła Filmowa
Lekcje Kina z Mistrzami – Emir Kusturica, otwarte spotkanie

12:30-13:00 – Szkoła Filmowa
Łódź Film Commission – prezentacja „Kręć w Łodzi”

13:00-14:00 – Szkoła Filmowa
Lekcje Kina z Mistrzami – David Macmillan – otwarte spotkanie

15:00-16:45 – Muzeum Kinematografii
Projekcja: „Super 8 stories” – dokument, Serbia, reż. Emir Kusturica

15:00-18:00 – Szkoła Filmowa
„Przed debiutem” – blok etiud konkursowych

15:00-16:00 – Muzeum Kinematografii
Lekcje Kina z Mistrzami – Darko Bajic – otwarte spotkanie

16:00-17:30 – Kino Cytryna
Projekcja: „O Gringo” – dokument, Serbia, reż. Darko Bajic. POLSKA PREMIERA, trzeci pokaz na świecie.

17:00-19:00 – Muzeum Kinematografii
Projekcja: „Wichry Kołymy”, reż. Marleen Gorris, Belgia, Francja, Niemcy, Polska. Muz. Włodek Pawlik. Krótkie spotkanie z kompozytorem.

18:00-19:00 – Kino Cytryna
Projekcja: „Goodbye, how are you?” – dokument, Serbia, reż. Boris Mitic

20:00 – 00:00 – Szkoła Filmowa
Sanja Ilic i Balkanika – koncert
Kiril Dzajkovski, Ras Tweed, Serdzuk Orchestra – koncert
Oba koncerty na parkingu przed Szkołą Filmową

00:00-06:00       
Klub festiwalowy – Przechowalnia
  
10 lipca (niedziela)

11:00-18:00  – Muzeum Kinematografii
Wystawa fotografii – Dragan Teodorovic Zeko – 10 lat Emira Kusturicy z The No Smoking Orchestra

12:00-13:30  – Muzeum Kinematografii
Szlakiem łodzkich bajek – poranek dla Najmłodszych – Pik Pok, Colargol, Filemon

12:30-13:30 – Szkoła Filmowa
Lekcje Kina z Mistrzami – Kimberly Jentzen – otwarte spotkanie

14:00-17:00 – Szkoła Filmowa
„Przed debiutem” – blok etiud konkursowych

15:00-16:00 – Kino Cytryna
Lekcje Kina z Mistrzami – Antonio Mitrikeski o kinie macedońskim – otwarte spotkanie

16:00-17:30 – Kino Cytryna
Projekcja: „Bal-Can-Can” – Macedonia, reż. Darko Mitrevski, muzyka Kiril Dzajkovski. POLSKA PREMIERA.

17:00-18:45 – Muzeum Kinematografii
Projekcja: „Rewers”, reż. Borys Lankosz, muzyka Włodek Pawlik. Krótkie spotkanie z kompozytorem.

18:00-19:50 – Kino Cytryna  
Projekcja: „Bumer” – reż. Pyotr Buslov, Rosja. Muzyka Siergiej Sznurow.

19:30-20:00 – Szkoła Filmowa
The Stylacja – support

20:00  – Szkoła Filmowa
Ogłoszenie wyników konkursu „Przed debiutem”. Wręczenie Złotej Szafy – scena główna przed koncertem Lyapis Trubetskoy.

20:00 – 00:00 – Szkoła Filmowa
Lyapis Trubetskoy – koncert
Siergiej Sznurow & RUBL – koncert
Oba koncerty na parkingu przed Szkołą Filmową!

00:00-06:00       
Klub festiwalowy – Przechowalnia

Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiery kinowe – lipiec 2018
01_Bodo_plakat_Relanium_2017
Festiwal Filmów Antydepresyjnych Relanium 2017
Transatlantyk 2018 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*