tansmanW 2016 roku przypada 20-lecie TANSMAN FESTIVAL, którego pierwsza edycja odbyła się w 1996 roku pod patronatem UNESCO, i 30. rocznica śmierci patrona Festiwalu Aleksandra Tansmana. Motywem przewodnim TANSMAN FESTIVAL: Jubileuszu 20-lecia, jest  Muzyka Polska – Odkrycia i Nowości: unikalne i spektakularne rekonstrukcje polskich arcydzieł muzyki XX wieku, ich prapremiery i prawykonania. Celem jubileuszowej edycji jest wzbogacenie dziedzictwa kultury i odkrywanie nieznanych kart jej dwudziestowiecznej historii, poprzez propagowanie nowatorskich dokonań, prezentację dzieł nieznanych, zapomnianych: ukazanie ich rangi w kontekście kultury polskiej i światowej, w dialogu najwybitniejszych artystów, z udziałem historyków i muzykologów zaangażowanych w odkrywanie, rekonstrukcję i wydanie polskich arcydzieł muzyki XX wieku. Jubileusz ukazuje twórczy i oryginalny wkład do światowego dziedzictwa kulturowego przedstawicieli muzyki polskiej.

TANSMAN FESTIVAL, organizowany w cyklu biennale, to innowacyjne idee i przestrzeń spotkania, dialogu oraz poszukiwań na styku tradycji i nowoczesności. Dwie dekady Festiwalu to bezprecedensowe polskie i światowe prapremiery wykonawcze oraz fonograficzne, ponad 450 godzin muzyki, 51 koncertów symfonicznych, 10 spektakli operowych, baletowych i multimedialnych, 183 koncerty kameralne, 270 wykonań utworów Aleksandra Tansmana, w tym prapremiery światowe i polskie, ponad 6000 artystów biorących udział w Festiwalu, ponad 1100 zgłoszeń do Konkursu, ponad 70 krajów ze wszystkich kontynentów świata, kilka milionów odbiorców, 4 książki, 16 płyt CD, krajowe i międzynarodowe transmisje oraz retransmisje Polskiego Radia (w tym 18 za pośrednictwem European Broadcasting Union zrzeszającej kilkadziesiąt państw), telewizyjne, filmy TVP dokumentujące Festiwal, sesje naukowe, popularnonaukowe, wystawy w Paryżu, Łodzi, Krakowie, Warszawie, Nałęczowie, utwory inspirowane i pisane specjalnie dla TANSMAN FESTIVAL, przez tak wybitnych twórców, jak Henryk Mikołaj Górecki, Michael Nyman czy Krystof Maratka.

15 listopada 2016
GWIAZDA FESTIWALU: Kronos Quartet (USA)
Miejsce: Teatr Wielki w Łodzi
operalodz.com
Godz. 19:00

Kronos Quartet to legendarny i jeden z najznakomitszych zespołów świata z siedzibą w San Francisco. Każdy koncert Kronosów to wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie, show, któremu towarzyszy zaprojektowana oprawa (instalacje świetlne i dźwiękowe) realizowana przez wybranych światowej sławy specjalistów. Kronos Quartet cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko pośród odbiorców tak zwanej muzyki poważnej, ale również popularnej (Kronos koncertował między innymi z Paulem McCartneyem, Allenem Ginsbergiem, Davidem Bowie, Tomem Waitsem, nagrywał z Nine Inch Nails). W programie koncertu zabrzmi więc nie tylko muzyka Terry’ego Rileya i Henryka Mikołaja Góreckiego: wyjątkowo spektakularna współpraca Kronos i Góreckiego trwała ćwierć wieku i cieszyła się uznaniem bez wyjątku na całym świecie.
   
WYKONAWCY:
        – Kronos Quartet:
          David Harrington – skrzypce
          John Sherba – skrzypce
          Hank Dutt – altówka
          Sunny Yang – wiolonczela
        – Steve O’Shea – reżyseria świateł
        – Scott Fraser – reżyseria dźwięku

PROGRAM:
        – Garth Knox, Satellites
        – N. Rajam (arr. Reena Esmail), Dadra in Raga Bhairavi
        – Franghiz Ali-Zadeh, Reqs
        – Sigur Rós (arr. Stephen Prutsman), Flugufrelsarinn
        – Traditional/Kim Sinh (arr. Jacob Garchik), Lu’u thuy truong
        – Henryk Mikołaj Górecki, „Już się zmierzcha”, muzyka na kwartet smyczkowy op. 62 (I Kwartet smyczkowy)
        – Mark Applebaum, Darmstadt Kindergarten
        – Willie Dixon (arr. Steven Mackey), Spoonful
        – Harry Partch (arr. Ben Johnston), Two Studies on Ancient Greek Scales
        – Trey Spruance, Seraphita
        – Terry Riley, Salome Dances for Peace

Główny sponsor koncertu: ATLAS
 
17 listopada 2016
GÓRECKI: Tansman Epizody
Miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi
kinomuzeum.pl
Godz. 19:00
Wstęp wolny
 
Wydarzenie poświęcone pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, pierwszego laureata Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości. Spotkanie z Andrzejem Wendlandem, autorem najnowszej książki o twórczości Góreckiego oraz Violettą Rotter-Kozerą, autorką filmu o kompozytorze. Autorom towarzyszyła podobna myśl, by „dotknąć fenomenu uniwersalnej muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego – jak to ujęła reżyserka – nie wyjaśnić go, bo to tajemnica”. „Czy jednak zawsze musimy tego skrupulatnie dochodzić, określać i nazywać? – pyta autor – Górecki działa w żywiole muzyki. Jego fenomen nie poddaje się próbom analizy i klasyfikacji. Spróbujemy zmierzyć się z tym tematem”. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę oraz płytę CD.
   
PROGRAM:
        – Spotkanie z autorem książki Andrzejem Wendlandem i autorką filmu Violettą Rotter-Kozerą
        – Promocja książki, Andrzej Wendland, Górecki. IV Symfonia Tansman Epizody. Fenomen, Żywioł, Tajemnica, wyd.
          Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, Instytut Muzyki Polskiej, Łódź 2016, ss. 338
        – Pokaz filmu Please find – Henryk Mikołaj Górecki, scenariusz i reżyseria Violetta Rotter-Kozera, lektor Janusz Gajos,
          zdjęcia Dariusz Radecki, muzyka Henryk Mikołaj Górecki, produkcja Silesia-Film, Instytut Adama Mickiewicza, Telewizja
          Polska, 2012, 91 min.
        – Promocja płyty CD, Henryk Mikołaj Górecki, IV Symfonia Tansman Epizody op. 85, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii
          Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, wykonanie zarejestrowane przez Polskie Radio podczas polskiej
          premiery dzieła w ramach TANSMAN FESTIVAL 2015
 
22 listopada 2016
KONCERT KAMERALNY: Weinberg Piano Trio
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi
muzeum-lodz.pl
Godz. 19:00
Wstęp wolny

Inauguracja działalności nowego zespołu – Weinberg Piano Trio – który tworzą młodzi acz cieszący się już uznaniem i znaczącymi dokonaniami artyści: Szymon Krzeszowiec, skrzypek, koncertował z większością polskich orkiestr filharmonicznych, prymariusz Kwartetu Śląskiego; Arkadiusz Dobrowolski, wiolonczelista, debiutował w Carnegie Hall, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów; Piotr Sałajczyk, pianista, aktywnie koncertujący, dokonał wielu prawykonań w kraju i zagranicą, oficjalny pianista Sommerakademie Salzburg. Artyści wykonają utwory trzech wybitnych dwudziestowiecznych kompozytorów: Andrzeja Czajkowskiego, Mieczysława Weinberga i Aleksandra Tansmana.
   
WYKONAWCY:
        – Weinberg Piano Trio:
          Szymon Krzeszowiec – skrzypce
          Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela
          Piotr Sałajczyk – fortepian

PROGRAM:
        – Andrzej Czajkowski, Trio notturno
        – Mieczysław Weinberg, Trio fortepianowe op. 24
        – Aleksander Tansman, Trio no. 2
          premiera polska
 
29 listopada 2016
EPITAFIUM: dla Tansmana i Kleckiego
Miejsce: Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej
filharmonia.lodz.pl
Godz. 19:00
Wstęp wolny

Premiera światowa bezprecedensowego, oryginalnego projektu poświęconego pamięci przyjaciół urodzonych w Łodzi: Aleksandra Tansmana i Pawła Kleckiego. Przyjaźnili się w młodości, by w wieku dojrzałym podbić świat. Każdy z nich osiągnął w swej dziedzinie niebywały sukces: Tansman jako kompozytor, Klecki – głównie jako dyrygent, jeden z najwybitniejszych mistrzów batuty 2 połowy XX wieku. Prawykonanie światowe Concertina na flet i orkiestrę i polskie Sinfonietty Pawła Kleckiego, do wybuchu wojny należącego do elity europejskiej awangardy kompozytorskiej, stało się możliwe dzięki odnalezieniu rękopisów utworów celowo niszczonych przez reżim nazistowski w latach 30. XX wieku. Rekonstrukcje partytur i głosów orkiestrowych na podstawie rękopisów zostały zrealizowane przez TANSMAN FESTIVAL we współpracy z muzykologami z Europy i USA. Wykonawcami są laureaci Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości: maestro Jerzy Maksymiuk – obchodzący jubileusz 80. lecia, i orkiestra Sinfonia Varsovia. Łukasz Długosz to zwycięzca tegorocznego konkursu Classical Music Awards.
  
WYKONAWCY:
        – Orkiestra Sinfonia Varsovia
        – Jerzy Maksymiuk – dyrygent
        – Łukasz Długosz – flet

PROGRAM:
        – Aleksander Tansman, V Symfonia à Paul Klecki, na orkiestrę symfoniczną
        – Paweł Klecki, Concertino op. 34, na flet i orkiestrę symfoniczną
          prawykonanie światowe
        – Paweł Klecki, Sinfonietta op. 7, na wielką orkiestrę smyczkową
          prapremiera polska

Koncert zostanie powtórzony 2 grudnia 2016 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
 
2 grudnia 2016
OPERA: Złote Runo
Miejsce: Teatr Wielki w Łodzi
operalodz.com
Godz. 19:00

Prapremiera światowa opery Aleksandra Tansmana Złote Runo (La Toison d’Or). Utwór uznano za zaginiony. Odnaleziony, poddany został rekonstrukcji przez TANSMAN FESTIVAL i prapremierę światową, zrealizowaną we współpracy z Teatrem Wielkim, będzie miał w Łodzi. Jest to niezwykle efektowana opera buffo w trzech aktach, której fabuła nawiązuje do starożytnego mitu o wyprawie Greków po skórę cudownego baranka. Pełna niezwykłych i zaskakujących zwrotów opowieść powstała dzięki współpracy Tansmana z przyjacielem Salvadorem de Madariagą, hiszpańskim dysydentem i uczonym z Oxfordu, jednym z najwcześniejszych architektów Unii Europejskiej. Reżyserką spektaklu jest ostatnia uczennica legendarnej Ady Sari – Maria Sartova. Tansman dedykował Marii Sartovej swe Huit Stèles de Victor Segalen na głos i orkiestrę. Sartova przez lata związana była ze scenami Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Łukasz Borowicz jest laureatem Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości. W ramach TANSMAN FESTIVAL prowadził polskie prawykonania dzieł Aleksandra Tansmana.

WYKONAWCY:
        – Orkiestra, chór, zespół baletowy i soliści Teatru Wielkiego w Łodzi
        – Łukasz Borowicz – kierownictwo muzyczne
        – Maria Sartova – reżyseria, kostiumy
        – Dawid Jarząb – przygotowanie chóru
        – Ives Collete – dekoracje i reżyseria świateł
        – Jarosław Staniek – choreografia
        – Matthieu Mullot – multimedia i wizualizacje

PROGRAM:
        – Aleksander Tansman, Złote Runo, opera w trzech aktach; libretto: Salvador de Madariaga
          Prapremiera światowa

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
60_Jubileusz_Plakat_GALA3
60 lat Opery w Łodzi
Świąteczne koncerty w Akademii Muzycznej
Ennio Morricone – The Official Concert Celebration w Atlas Arenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*