05tansman14 listopada zainaugurowano 10. edycję Tansman Festival. Z tej okazji Jordi Savall wraz z zespołami La Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XXI i Le Concert des Nations oraz solistami po raz pierwszy w Polsce zaprezentował fresk muzyczny Wojna i pokój (War & Peace).

Koncert nawiązywał do największej tragedii cywilizacji europejskiej, jaką było rozwiązywanie sporów kulturowych, religijnych i terytorialnych za pomocą konfliktów zbrojnych. Ten imponujący fresk muzyczny rozpoczyna się napadem Turcji na Węgry w 1613 r., czyli początkiem wojny trzydziestoletniej. Osmanowie nieustannie nękali Węgry najazdami i próbami inwazji. Wojna trzydziestoletnia – długa seria konfliktów zbrojnych w latach 1618-48 – zdziesiątkowała ludność i zrujnowała gospodarkę Europy Środkowej i Hiszpanii, rozdarła Europę między hiszpańskich Habsburgów zjednoczonych ze Świętym Cesarstwem Rzymskim a protestanckie kraje niemieckie, kierując także Cesarstwo i sąsiadujące kraje protestanckiej Europy przeciw katolickiej Francji.

W koncercie pojawiają się muzyczne odwołania do zdarzeń takich jak: nieustanne konflikty w krajach niderlandzkich; pokój praski z 1635 r., który zamiast zakończyć wojnę trzydziestoletnią zmienił konfigurację walczących stron; wojna przeciw Hiszpanii, podczas której front przesuwał się z północy na południe; wojna Imperium Osmańskiego przeciw Wenecji; wojna domowa w Anglii, w obrębie narodu, który miał odegrać międzynarodową rolę w przedłużającej się i skomplikowanej wojnie; pokój pirenejski; podbój Krety przez Turków; traktaty z Nijmegen i Ryswick; wojna Turcji z Rosją. Koncert kończy się upamiętnieniem traktatu pokojowego z Utrechtu (1713), który położył kres niektórym sporom wojny o sukcesję hiszpańską.

joomplu:82619

Ta ostatnia wojna Ludwika XIV o prawa do korony hiszpańskiej i rządy w Europie angażowała najsilniejsze państwa Europy w latach 1701-14. Wiek XVII, stulecie konfliktów zbrojnych, za pomocą których chrześcijańska Europa rozwiązywała kwestie religijne i terytorialne, był też świadkiem ekspansji krajów muzułmańskich na zachód i konfrontacji niepodległych państw z feudalizmem monarchii absolutnych w stylu Ludwika XIV.

Tansman Festival potrwa do 23 listopada – program imprezy możecie znaleźć tutaj.

/fot Dariusz Kulesza/Tansman Festival

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
75. sesja Musica Moderna
200 lat Polskiego Romantyzmu w Filharmonii Łódzkiej
Voice Of Hope – Koncert Symfoniczny na zakończenie Sezonu Artystycznego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*