05tansmanWybitny dyrygent młodego pokolenia Łukasz Borowicz otrzymał Nagrodę Tansman (rzeźba autorstwa Bogdana Wajberga) podczas Gali Operowej, która 23 listopada zakończyła 10. jubileuszową edycję Tansman Festival 2014 w Łodzi.

Nagrodę wręczył Andrzej Wendland, dyrektor Festiwalu, razem z córkami Aleksandra Tansmana: Mireille Tansman-Zanuttini i Marianne Tansman-Martinozzi oraz Agnieszką Nowak, wiceprezydent Łodzi. Nagroda Tansman jest przyznawana za wybitną indywidualność muzyczną, jej dotychczasowi laureaci to: Henryk Mikołaj Górecki, Jerzy Maksymiuk i Sinfonia Varsovia, Jan Krenz, Elżbieta Chojnacka i Krzysztof Penderecki.

Galę finałową zarejestrowało Polskie Radio. Usłyszeliśmy premierowe w Polsce wykonanie muzyki scenicznej Aleksandra Tansmana: wspaniałą suitę baletową „Sextuor” oraz operę „Słowik z ogrodów Boboli” („L’Usignolo di Boboli”). Wystąpili: Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa i soliści Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Gernot Heinrich (Austria) oraz Steven Scheschareg (USA). Dyrygował Łukasz Borowicz. Próby i nagrania tej muzyki na płytę, która ukaże się w przyszłym roku, trwały od 17 listopada w Studiu Lutosławskiego w Polskim Radiu.

Tansman Festiwal jest realizowany przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana w Łodzi – mieście urodzenia muzyka, który był najmłodszym w historii kompozytorem europejskim zaproszonym na tournée do Ameryki (odbył ich w sumie cztery, na przełomie lat 20. i 30. XX wieku i podbił USA; jako jeden z pierwszych polskich artystów w 1945 r. dostał nominację do Nagrody Akademii Filmowej – Oscara – za muzykę oryginalną do „Paris Underground” w reż. Gregory Ratoffa). Na organizowanym w cyklu biennale Festiwalu Tansmana są prezentowani wybitni artyści z Polski i zagranicy, którzy na miano indywidualności muzycznych zasłużyli swoimi osiągnięciami; to osobistości kultury muzycznej świata oraz młode, wschodzące gwiazdy muzyczne wszystkich kontynentów. Program i koncerty kolejnych edycji Tansmana korespondują z aktualnymi przemianami i trendami w światowej sztuce muzycznej. Zachowując to, co najbardziej wartościowe w tradycji Europy i świata, w wybranych na Festiwal prezentacjach muzycznych dokonujemy kreatywnej konfrontacji ze współczesnością.

04tanmsna

W programie Tansman Festival 2014  była premiera polska najnowszego dzieła Jordi Savalla „Wojna i pokój”, legendarnego dyrygenta i gambisty z Katalonii, recital fortepianowy węgierskiego wirtuoza Jozsefa Baloga, koncert hiszpańskiego duetu Laberintos Ingeniosos z cyklu Renessaince Pop & Barock Music, promocja książki Wojciecha Wendlanda „W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości” z pokazem filmu pt. „Aleksandra Tansmana tournée dookoła świata”, dwie polskie premiery filmów hollywoodzkich w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi – obrazów z lat 40. z muzyką Tansmana: „Paris Underground” w reż. Gregory Ratoffa i „Sister Kenny” w reż. Dudleya Nicholsa, wyświetlanych z oryginalnych taśm 35 mm oraz finałowaGala operowa Tansmania 2014 w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Radiowej i solistów pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Na Festiwalach Tansmana w Łodzi polskie i światowe premiery to obowiązkowy punkt programu. Tutaj występowali m.in.: Orkiestra Sinfonia Varsovia (1998), Gwendolyn Bradley (2000), Al Di Meola (2002), Chór kantorów Wielkiej Synagogi w Jerozolimie (2004), Elżbieta Chojnacka (2006), Olga Kern (2008), Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej i Christina Pluhar (2010). W 2006 r. miała miejsce światowa premiera kompozycji Michaela Nymana „Photography of Chance – Tansman version” – utwór specjalnie napisany i wykonany na Festiwalu przez autora muzyki do filmów Petera Greenawaya i „Pianistki” w reż. Jane Campion. W 2012 r. światową premierę miał utwór „Vabeni. Vaclav Havel in memoriam”, dedykowany Havlowi, skomponowany na zamówienie Festiwalu Tansmana, Radio France i Toronto Philharmonic przez czeskiego kompozytora Krystofa Maratkę. W poprzedniej edycji Festiwalu wystąpiła także A Filetta, zespół z Korsyki (znany ze ścieżki dźwiękowej do filmów „Makrokosmos” i „Himalaya”), kanadyjska skrzypaczka Angèle Dubeau z żeńską orkiestrą La Pietà oraz orkiestra barokowa z Werony – Il Tempio Armonico.

Zdjęcie: Dariusz Kulesza/materiały prasowe Tansman Festivalu

Zobacz także:

Tansman 2014: Mireille Tansman-Zanuttini i Marianne Tansman-Martinozzi (foto)

Tansman 2014: War & Peace (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bezpłatna transmisja koncertu „Kochajmy” na platformie Drzwi do kultury
Fortepiany Wolności – Sokołowski gra Ciechowskiego
Gala Operowa – Mariusz Kwiecień i Joanna Woś w Filharmonii Łódzkiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*