Tansman 2012 – informacje, program

TANSMAN_2012_graphicOd 9 do 20 listopada w Łodzi organizowany będzie Tansman 2012 – IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych.

Program:

9 listopada 2012
Filharmonia Łódzka
Inauguracja:
Aleksander Tansman Prorok Izajasz i Psalmy

Tansman był pierwszym polskim kompozytorem XX wieku, który tworzył wielkie dzieła z odwołaniem do tekstów biblijnych. Traktował je – w tym „Psalmy” – jako modlitwę obiektywną, niezwiązaną z żadnym wyznaniem, adresowaną zarówno do wierzących i niewierzących. Sam Tansman był agnostykiem. Oratorium symfoniczne „Prorok Izajasz” dedykowane zostało pamięci 6 milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej. Wykonane w Tel Awiwie i Jerozolimie na 10-lecie państwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA i w Łodzi w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto – koncert ten, zorganizowany przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, nie został powtórnie w Polsce wykonany.

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej
Rafał Bartmiński – tenor
Daniel Raiskin – dyrygent

10 listopada 2012
Muzeum Miasta Łodzi
Pamięci Pawła Kleckiego
Premiera polska

Paweł Klecki – nie tylko w opinii Jerzego Waldorffa, także wielkiego admiratora Tansmana – należał do grona najwybitniejszych dyrygentów XX wieku na świecie. W związku z Zagładą i śmiercią jego rodziny, Klecki – znakomity kompozytor – zaprzestał komponować, gdyż jak stwierdził: „ta dziedzina mojej twórczości umarła wraz z mymi najbliższymi…”. Łączyły go więzy ścisłej przyjaźni z Tansmanem i Tuwimem. Poznali się dzięki działalności handlowej, którą wspólnie – od Wenecji przez Łódź po Kaukaz – prowadzili ich ojcowe. Rodzice Pawła, Aleksandra i Juliana nazywali ich „trzej muszkieterowie”. W 1915 roku Klecki, Tansman i Tuwim razem wyjechali na studia do Warszawy. Zamieszkali w jednym pokoju przy ulicy Chmielnej. Dlatego w koncercie kameralnym wystąpi trzech łódzkich artystów. Wykonają utwory Kleckiego, także te do słów Tuwima i dedykowane Tansmanowi.

Wykonawcy:
Urszula Kryger – sopran
Łukasz Błaszczyk – skrzypce
Magdalena Kling-Fender – skrzypce
Robert Fender – wiolonczela
Adam Manijak – fortepian

12 listopada 2012
Filharmonia Łódzka
„Bracanà” – w 25. rocznicę śmierci Primo Leviego
Premiera polska

Primo Levi, wybitny pisarz włoski, zginał w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach w 1987 roku w Turynie, gdzie żył. Pochodził z rodziny sefardyjskiej osiadłej we Włoszech na przełomie XVI i XVII wieku. Podczas II wojny światowej Levi był więźniem Auschwitz. Napisał, wydane również w Polsce, takie dzieła jak „Pogrążeni i ocaleni”, „Czy to jest człowiek”. A Filetta, korsykańska grupa należąca do najznakomitszych zespołów wokalnych świata, przygotowała specjalny program muzyczny, do tekstów Primo Leviego. Będą to medytacje na tematy judeo-chrześcijańskie oraz współczesne, nawiązujące do historii antyfaszystowskiego ruchu oporu na Korsyce oraz Zagłady, jak „Meditate”, „Liberatu”, „Treblinka” czy „L’invitu”.

Wykonawcy:
Zespół A Filetta (Korsyka-Francja)

13 listopada 2012
Filharmonia Łódzka, Muzeum Sztuki w Łodzi
Minimal Music/Minimal Art
premiera polska

Angèle Dubeau, jedna z najznamienitszych skrzypaczek świata wystąpi w Polsce po raz pierwszy, z towarzyszeniem Żeńskiej Orkiestry Kameralnej „La Pietà”. Kanadyjki, nominowane w tym roku do Nagrody Grammy, zaprezentują program nawiązujący do nurtu minimal music i kompozycje Arvo Parta, Philipa Glassa oraz Johna Adamsa. Artystki wykonają również „Tryptyk” Aleksandra Tansmana, zaliczany do arcydzieł literatury muzycznej na świecie. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa, przygotowana przez kuratorów Muzeum Sztuki w Łodzi, na której zaprezentowane zostaną dzieła związane z kierunkiem „minimal” w sztuce.

Wykonawcy: Angèle Dubeau – skrzypce (Kanada)
Żeńska Orkiestra Kameralna „La Pietà” (Kanada)

14 listopada 2012
Toya Studios, Wytwórnia
Spektakl multimedialny
Muzyka Naszych Czasów – The night of the unexpected
premiera światowa

Wyjątkowy, międzynarodowy spektakl multimedialny, specjalnie przygotowany na Festiwal Tansman 2012, który zostanie zarejestrowany i wydany na DVD. Artyści będą improwizować, korzystając także z motywów zaczerpniętych z twórczości Aleksandra Tansmana. Zaprezentują także własne kompozycje, wizualizacje, improwizacje z wykorzystaniem najnowszych technik.

Wykonawcy:
Pierre Jodlowski – DJ (Francja)
Krzysztof Knittel – instalacje, performance (Polska)
Cezary Duchnowski – projekcje (Polska)
Ignaz Schick – solo electronics (Niemcy)
Mats Lindstrom – instalacje wizualne, video (Szwecja),
Aleksey Kruglov – saksofony (Rosja)
Yuri Yaremchuk – saksofony (Ukraina)
Maciej Staszewski – gitara (Polska)
Anna Zaradny – saksofon, electronics (Polska)
Tomasz Chołoniewski – instrumenty perkusyjne (Polska)
Milosz Luczynski – VJ, mapping (Francja)

15 listopada 2012
Kino Charlie
Tansman filmowy

Prezentacja Hollywoodzkiej filmografii Tansmana. Niewiele osób wie, że Aleksander Tansman jest nie tylko pierwszym Łodzianinem w historii, ale i pierwszym polskim artystą-kompozytorem nominowanym do Oskara za muzykę do filmu Paris Underground. Dyplom, w którym podkreślono wyjątkowy wkład do kultury filmowej i mistrzostwo orkiestracji Tansman otrzymał w 1945 roku. Hollywood i USA podbił już w końcu lat 20. XX wieku, w chwili narodzin Oscara. Jego utwory wykonywano nawet w Hollywood Bowl, dla 18.000 słuchaczy. W Hollywood Tansman komponował muzykę do filmów Juliena Duviviera, Fritza Langa, Gregory’ego Ratoffa, Dudleya Nicholsa, współpracował również ze słynnym producentem Davidem O. Selznickiem. Bernard Herrmann uznał, że „dzieła Coplanda, Tansmana i Tocha to przykłady największych osiągnięć Hollywood w dziedzinie muzyki filmowej”.

16 listopada 2012
Filharmonia Łódzka
Finał
IX Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych
Koncerty Aleksandra Tansmana

Koncerty Aleksandra Tansmana na skrzypce, wiolonczelę, fortepian, klarnet, altówkę, obój z orkiestrą. Grand Prix – 12.000 Euro, pozostałe nagrody – 15.000 Euro oraz nagroda specjalna Les Amis d’Alexandre Tansman, Paris – 1.000 Euro. Jury konkursu składa się z wybitnych twórców, takich jak: Zygmunt Krauze, kompozytor, przewodniczący (Polska), Michel Lethiec, klarnet (Francja), Ivan Monighetti, wiolonczela (Szwajcaria/Rosja), Wojciech Michniewski, dyrygent (Polska), Eliane Reyes, fortepian (Belgia), Krystof Maratka, kompozytor (Czechy/Francja), Israel Yinon, dyrygent (Izrael/Niemcy).

Wykonawcy:
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej,
towarzyszącą finalistom Konkursu poprowadzi
Luca Pfaff (Szwajcaria)

18 listopada 2012
Filharmonia Łódzka
Il Tempio Armonico
premiera polska

Utwory Albinioniego, dall’Abaco, Vivaldiego, w wyjątkowym, mistrzowskim wykonaniu Orkiestry Barokowej z Werony – Il Tempio Armonico, która po raz pierwszy wystąpi w Łodzi i Polsce. Niespotykane, nowatorskie interpretacje klasyków muzyki barokowej, oparte na manuskryptach i literaturze z epoki. Orkiestra składa się z muzyków, którzy współtworzyli najważniejsze zespoły, związane z renesansem i rozwojem muzyki barokowej na świecie, w latach 70. i 80. XX stulecia i na przełomie wieków XX i XXI.

Wykonawcy:
Orchestra Barocca di Verona (Włochy)
Davide Monti, violino principale
Alberto Rasi, violoncello
Giuseppe Cabrio , violino
Margherita Zane, violino
Krishna Nagaraja, viola
Riccardo Coelati Rama, violone grosso
Lorenzo Feder, clavicembalo e organo
Maria Christina Cleary, arpa doppia

19 listopada 2012
Filharmonia Łódzka
Vabeni. Václav Havel in memoriam
premiera światowa

Vabeni na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Vaclav Havel in memoriam. Zamówienie: Festiwal Tansman, Radio France, Toronto Philharmonic. Początek światowego tournée w Łodzi. Światowa premiera utworu dedykowanego Vaclavowi Havlowi, jednemu z największych działaczy wolnościowych w II połowie XX wieku, intelektualiście i pisarzowi. Autorem Vabeni – monumentalnego dzieła – jest Krystof Maratka, pochodzący z Pragi, zamieszkały w Paryżu, który należy do grona najwybitniekszych twórców swego pokolenia na świecie, laureat Konkursu Kompozytorskiego TANSMAN 2006, tworzy na zamówienie UE, Republiki Czech, Francji, takich twórców jak Patrick Gallois, Elżbieta Chojnacka, Michel Lethiec.

Wykonawcy:
Krystof Maratka (Czechy/Francja), dyrygent
François Salque (Francja)
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Polski Chór Kameralny – Schola Cantorum Gedanensis

20 listopada 2012
Filharmonia Łódzka
Finał: Gala operowa
Antonio Vivaldi, Opera Tito Manlio

Dotychczas nigdy nie prezentowana w Łodzi i w Polsce opera Antonio Vivaldiego Tito Manlio, w trzech aktach, napisana została z okazji ślubu gubernatora Mantui i po raz pierwszy wykonana w 1719 roku. Autorem libretta jest Matteo Noris. Dzieło zaprezentują najznakomitsi wykonawcy muzyki barokowej na świecie, którzy w Łodzi gościć będą po raz pierwszy w historii.

Wykonawcy:
Tito: Sergio Foresti (Włochy)
Manlio: Maria Hinojosa Montenegro (Hiszpania)
Servilia: Marina de Liso (Włochy)
Vitellia: Delphine Galou (Francja)
Lucio: Roberta Invernizzi (Włochy)
Geminio: Anicio Zorzi Giustiniani (Włochy)
Decio: Milena Storti (Włochy)
Lindo: Bruno Taddia (Włochy)
Orkiestra Barokowa Accademia Bizantina (Włochy)
Ottavio Dantona – dyrygent, klawesyn (Włochy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *