Tam spadła nam zasłona z oczu. Zofia Lipecka w Atlasie Sztuki (foto)

glowne_lipecka

W miniony piątek, 19 kwietnia br., otwarta została wystawa Zofii Lipeckiej zatytułowana „Tam spadła nam zasłona z oczu”. Otwarcie  nastąpiło w 70. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

70 lat temu, w wigilię żydowskiego święta Paschy w warszawskim getcie wybuchło powstanie, pierwsze miejskie powstanie w trakcie II wojny światowej. Zryw powstańców nie mógł się udać, był desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku. Powstanie zostało krwawo stłumione, zaś większość ludności żydowskiej wymordowano na terenie getta lub w obozie zagłady w Treblince. Powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

Tematyka prześladowań i zagłady Żydów w trakcie II wojny światowej jest wyraźnie obecna w twórczości Zofii Lipeckiej od czasu przeczytania przez nią książki Jana T. Grossa Sąsiedzi. Opublikowana jako druk podziemny w 1944 roku relacja autorstwa Jankiela Wiernika – więźnia obozu zagłady w Treblince II to kolejna ważna pozycja, która wpłynęła na twórczość Zofii Lipeckiej, w tym na prezentowaną w Atlasie Sztuki wystawę. W przestrzeni wystawienniczej Atlasa Sztuki prezentowane są dwa projekty artystki: Projekt Treblinka i Warszawa – Małkinia.

Zofia Lipecka od 2004 roku jeździ co roku do Treblinki, gdzie fotografuje wjazd do miejscowości i tablicę z jej nazwą. Na podstawie fotografii artystka maluje obraz o wymiarach 130 x 195 cm. Pomimo tego, że w 2012 roku tablica informacyjna z nazwą Treblinka została przeniesiona kilkaset metrów dalej, Zofia Lipecka nadal fotografuje i maluje to samo miejsce. W Atlasie Sztuki pokazano dziewięć obrazów z cyklu Projekt Treblinka powstałych w latach 2004-2012.

lipecka2

Fot. Dominik SzwembergŹródło

Zaprezentowano także instalację wideo składającą się z czterech, dziesięciominutowych filmów, wyświetlanych w pętli na czterech ścianach. Wideo zostało przez artystkę nakręcone 23 sierpnia 2010 roku, w rocznicę deportacji Jankiela Wiernika do obozu zagłady w Treblince. W zwolnionym tempie i zimnej tonacji podróżujemy pociągiem z Warszawy do Małkini – współcześnie najbliższego przystanku kolejowego przed Treblinką (w okresie istnienia obozu zagłady w Treblince istniała prowizoryczna stacja kolejowa w samej wsi Treblinka). W tle słyszymy czytany fragment świadectwa Jankiela Wiernika.

Do współpracy przy tworzeniu katalogu wystawy Zofii Lipeckiej zaproszono wybitnych krytyków i znawców sztuki po Zagładzie: Izabelę Kowalczyk, Andrzeja Turowskiego i Piotra Kosiewskiego. Eseje ich autorstwa pomogą lepiej zrozumieć, jakie wyzwania stoją przed sztuką tworzoną po Shoah.

Tam spadła nam zasłona z oczu Zofii Lipeckiej to wystawa wyjątkowa. Projekt artystki jest wielopłaszczyznowy, rodzi wiele pytań, na które pomimo upływu lat nie zawsze da się jasno i jednoznacznie odpowiedzieć.

W trakcie otwarcia wystawy ekipa realizatorów z Ośrodka Telewizji Polskiej w Łodzi pod kierownictwem redaktor Magdy Olczyk zrealizowała reportaż, który zostanie wyemitowany w najbliższą niedzielę, 28 kwietnia br. o godzinie 18.15 na antenie TVPINFO.

Wystawa Zofii Lipeckiej czynna będzie do dnia 2 czerwca br.

(Tekst – Żródło; Fot. Dominik Szwemberg)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *