P1100836Od 4 października w Experymentarium można oglądać projekt Tajemnice II Wojny Światowej. Wystawa to wynik współpracy z Parkiem Militariów, który część swoich zbiorów prezentuje na terenie Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży na Mazurach. Na całość składa się prawie tysiąc eksponatów.

Ekspozycja została podzielona na sekcje tematyczne, wśród których zaprezentowano m.in.: makietę Wilczego Szańca – kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 6m2 wykonaną na podstawie oryginalnych planów, miniaturę baraku narad w Wilczym Szańcu wraz ze wszystkimi dowódcami armii niemieckiej znajdującymi się w środku na trzy sekundy przed nieudanym zamachem Clausa von Stauffenberga na Hitlera, opis mało znanej i bardzo tajemniczej genezy powstania napoju Fanta, a także makieta rakiety V1 oraz szczegóły dotyczące produkcji statków kosmicznych pionowego startu. Odwiedzający dowiedzą się również z jakiego wyposażenia wojskowego korzystał znany z serialu Czterej pancerni i pies Jan Kos i Tom Hanks w filmie Szeregowiec Ryan.

Zaciekawienie wśród zwiedzających wzbudziła Wartownia nr 6, która jest elementem scenografii zbudowanej przez Alana Starskiego i Mariana Zawalińskiego wykorzystywanej przy produkcji filmu Tajemnica Westerplatte, którego premierę zaplanowano na luty 2013 roku.

joomplu:42676

Poza częścią militarną, zwiedzający mają szansę zobaczyć szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II Wojny Światowej: oryginalne medykamenty (strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne) i przedmioty higieniczne (kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc.) w zainscenizowanym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych (papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki), drugowojenną prasę polską i niemiecką, a także mapy niemieckie z okresu wojny, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia.

Tajemnice II Wojny Światowej będzie prezentowana w Experymentarium na terenie Manufaktury od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-21.00 do końca listopada 2012 rok.

/fot.mat.pras.

Zobacz także:
Łódzkie skrzydła w Muzeum Tradycji Niepodległościowych (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Magia Dnia 20.02.2020
make_me_2016_przd_ulotki
20 000 zł w konkursie make me!
IMG_4738
Festiwal Komiks w Atlas Arenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*