20150120_023729 października o godz. 18.00 w ramach przeglądu szwalnia.DOK odbędzie się pokaz spektaklu „Album Karla Höckera” w reż. Paula Bargetto z Teatru Trans-Atlantyk  w Warszawie. To pierwszy pokaz tego spektaklu w Łodzi. Wszystkie wydarzenia  w ramach przeglądu są bezpłatne.

„Album Karla Höckera”, Teatr Trans-Atlantyk (Warszawa) Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie otrzymało w 2006 roku album, zawierający 116 zdjęć. Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego  z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS oraz ich asystentki z obozu podczas wypoczynku w ośrodku zwanym Solahuette, położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań  w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów  z obozu śmierci.

Spektakl „Album Karla Höckera” jest rzadko podejmowaną próbą zbadania tragicznej historii obozu zagłady w Auschwitz z perspektywy oprawców. Używając technik teatru dokumentalnego, improwizacji, prowadząc dogłębne badania historyczne, jak również posługując się tekstem dramatycznym, spektakl „Album Karla Höckera” przygląda się zaskakująco ludzkim zachowaniom kobiet i mężczyzn, którzy własnoręcznie dokonali ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Widzowie, będąc świadkami „ożywiania” fotografii z albumu Karla Höeckera, mogą przyjrzeć się życiu codziennemu wysoko postawionych żołnierzy SS jak i zwykłym pracownikom obsługującym fabrykę śmierci, jaką był obóz zagłady w Auschwitz. Projekt jest współorganizowany przez culture.pl, Sopot Non-Fiction, Bemowskie Centrum Kultury, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wstęp wolny. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z twórcami, którą poprowadzi Marcin Brzozowski.

Zdjęcia użyte w spektaklu są własnością Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, www.ushmm.org
Reżyseria: Paul Bargetto
Dramaturg: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Produkcja: Agata Balcerzak
Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska
Występują: Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak, Julia Trembecka, Magdalena Turczeniewicz

Projekt jest współorganizowany przez culture.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Port_Lodz_zamienia_sie_w_teatr
Spektakl z okazji 10. lecia śmierci Miry Kubasińskiej
stand_up_10_20130806_1964251804
Rafał Pacześ w Scenografii
Finał Letniej Sceny 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*