KK_dla_dzieci_fot._Marta_Ankiersztejn-504 grudnia o godz. 12.00 w ramach przeglądu szwalnia.DOK zapraszamy na spektakl „Nikt Nic Nie Wie” i warsztaty improwizacji teatralnej dla dzieci w wieku 8-12 lat, które poprowadzi Klub Komediowy dla Dzieci z Warszawy. Wstęp wolny. Spektakl w wykonaniu improwizatorów jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, ponieważ powstaje „tu i teraz” na scenie, z inspiracji materiałami dokumentalnymi i dzięki energii widowni. Wstęp wolny.

Improwizacja teatralna to stosunkowo młoda na polskiej scenie sztuka – stosowana do tej pory jako metoda dojścia do celu niż cel sam w sobie. Odbiorcami tego coraz bardziej popularnego kierunku w teatrze byli dorośli – rok temu zaczęliśmy w Klubie Komediowym improwizować też dla dzieci i okazało się, że to działa znakomicie – spektakle gromadzą dużą publiczność, dzieci są doskonałymi odbiorcami tego rodzaju sztuki, która staje się dla nich interaktywna, rozwijająca, nie tylko wyobraźnię, ale też poczucie humoru, umiejętności komunikacji.

Cytując recenzję jednego ze spektakli dla dzieci:
„W takiej skromnej scenerii, kiedy dodatkowo na scenę wchodzą aktorzy bez kostiumów, we własnych codziennych strojach, nic nie zapowiada tego, co za chwilę nastąpi. Po sali roznosi się charyzmatyczny głos aktorki, a gdy za nim podążają kolejne prosząc, byśmy wyobrazili sobie to, czego nie ma – zaczyna do nas docierać, jak niezwykłe będzie to wydarzenie. Tymczasem aktorzy wciągają nas w wymyślony świat, w którym „Potworna Telewizja” nadaje kolejne potworne wieści wyczytywane z baśniowej księgi przez spikera. Każda z nich rozrasta się do improwizowanego przedstawienia. Tym samym jesteśmy świadkami nie jednej, a kilku historii. Co więcej, sami możemy mieć wpływ na ich przebieg – wyobrażając sobie na swój sposób przedstawiony świat, wymyślając postacie, tworząc fragmenty scenariusza”.
W czasie spektakli to dzieci dają inspirację, wymyślają postaci, mają wpływ na przebieg przedstawienia. Inspiracją do spektakli mogą być słowa, monologi, fragmenty lektur, fragmenty książek, czytane przez dzieci lub zaproszonych gości. A potem  improwizatorzy zagrają swoje interpretacje fragmentów, które równocześnie będą premierami i ostatnimi pokazami bajek granych na żywo.

Dzieci są doskonałymi odbiorcami spektakli improwizowanych – mają wyobraźnię, nie wstydzą się, nie oceniają się. Nie boją się podejmować ryzyka. Po prostu bawią się na całego w danej chwili. Improwizowany spektakl jest doskonałym narzędziem poszerzającym granice wyobraźni – i dziecka i rodziców.

Warsztaty improwizacji pomagają w nauce aktywnego słuchania, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, uczą jak być otwartym na pomysły, szybko reagować, używać wyobraźni, współpracować, używać właściwie swoich emocji, angażować się, a także jak naprawdę zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje dookoła nas.

„Nikt nic nie wie” to improwizowany spektakl dla dzieci, który powstaje na oczach widzów, inspirowany różnymi słowami, grami, zabawami. Tym razem artyści warszawskiego Klubu Komediowego zaimprowizują specjalnie na potrzeby szwalnia.DOK.

Grają: Marta Iwaszkiewicz, Agnieszka Matan, Aleksandra Markowska, Joanna Pawluśkiewicz, Piotr Gasik, Jasiek Wasilewski

szwalnia.DOK to przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim. Zadanie poza propozycjami dla młodzieży, dorosłych i seniorów, obejmuje również działania także działania dla dzieci. Wszystkie wydarzenia w ramach szwalni.DOK są bezpłatne i ogólnodostępne. Działanie dofinansowane zostało z budżetu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Fot_Bartek_Warzecha_Pancerni
Pancerni w Teatrze Pinokio
lekarz
Czy jest na sali lekarz ? w Teatrze Lutnia
letniascena2014
Letnia Scena 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*