1szwalniaW siódmy weekend przeglądu zaprezentujemy dwa zupełnie odmienne działania z zakresu teatru dokumentu. Ludomir Franczak pokaże instalację performatywną „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej”, opartą na kilkuletniej pracy nad materiałami archiwalnymi, dziennikiem i pracami artystki,.

Na instalację „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” obowiązuje rezerwacja wejściówek: rezerwacje @teatrszwalnia.pl i 696 287 352.

***
26 listopada, godz. 19.00 i 20.30
“Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej”
To instalacja performatywna, która z jednej strony przybliża postać artystki, z drugiej jest autorską wariacją opartą o jej życie i twórczość. To również podsumowanie prawie dwuletniego chodzenia śladami Węgrzynowskiej i gromadzenia archiwum związanego z jej osobą. Pomimo, a może właśnie przez to, że całe swoje życie poświęciła pracy twórczej, nadal pozostaje osobą nieznaną nie tylko szerszej publiczności, ale nawet ścisłemu gronu ludzi zajmujących się sztuką współczesną i projektowaniem. Jej postać jest zamazana, niewidoczna, a ślady po niej pozostałe – ukryte i zatarte.

Instalacja performatywna, która układa się w rytmie spektaklu skupia się na Węgrzynowskiej jako człowieku, którego życie nierozłącznie związane jest z pracą twórczą, nie pozostawiając miejsca na radzenie sobie z codziennością. Codzienność ta staje się udręką, przeszkodą, zapętlonym rytuałem, ale jednocześnie pożywką i punktem wyjścia do tworzenia. Wchodzi w rejestry niemal barokowe – zmultiplikowana w geometrycznych formach, zestawiona na nowo z fragmentów w kolażach, czy ukazana w swojej istocie – nieustannym ruchu.

Koncepcja i realizacja: Ludomir Franczak
Produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Fundacja Kaisera Söze
Partner: Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”

W programie przeglądu szwalnia.DOK nastąpiła ważna zmiana – z przyczyn niezależnych od organizatora jesteśmy zmuszeni odwołać niedzielny pokaz spektaklu „Bieżeńcy” w reż. Marcina Brzozowskiego. 27 listopada o godz. 19.00 odbędzie się Wieczór filmów dokumentalnych autorstwa Weroniki Fibich-Foremskiej oraz Rafała Foremskiego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
bobk
Był sobie Bobok w Teatrze Nowym
lepont
Le Pont w Teatrze Małym
kochanienakredyt
Kochanie na kredyt w Teatrze Rozrywki Lutnia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*