edward_esniegoskaszwalnia.DOK to przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim. Zadanie poza propozycjami dla młodzieży, dorosłych i seniorów, obejmuje również działania także działania dla dzieci. Wszystkie wydarzenia w ramach szwalni.DOK są bezpłatne i ogólnodostępne. Działanie dofinansowane zostało z budżetu Miasta Łodzi.

Drugi weekend przeglądu poświęcimy krótkometrażowym filmom dokumentalnym, których autorami są studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej. Pierwszy blok poruszy temat wykluczenia społecznego, drugi – problem konfliktów społeczno-politycznych. Cykl poprowadzą filmoznawcy Bartosz Zając i Justyna Jaszczyk.

22 października, godz. 17.30
“Mów do mnie”, 44 min., reż. Marta Prus
Bohaterem „Mów do mnie” jest uzależniony od marihuany Krzysiek (21 lat), mieszkaniec ośrodka Monar w Warszawie. Jednak film nie jest kolejną narracją o uzależnieniu, tylko opowieścią o relacji bohatera z reżyserem, nietypowym przykładem tego, jak życie wnika
w materię filmową, stawiając bohatera i reżysera w trudnej sytuacji. To historia rodzącego się uczucia, walki ze słabościami i opowieść o dojrzewaniu do dorosłości.

“Edward”, 11 min., reż. Emilia Śniegoska
„Edward” to spotkanie z 72-letnim człowiekiem, który 22 lata temu zerwał
z dotychczasowym życiem i osiedlił się na górce w centrum Wrocławia powstałej na powojennym gruzowisku. Edward żyje bez prądu, pieniędzy i bieżącej wody. Zbudował dom na skarpie, dba o towarzyszkę swojej codzienności – psa Tinkę. Od 20 lat kopie w górce wąwóz. Przenosi setki ton ziemi powiększając i zabezpieczając zapadające się zbocze gruzowiska.

“Osiemnastka”, 19 min., reż. Marta Prus
Wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi kończy osiemnaście lat. Po wyjściu na wolność chce wyprawić swoje urodziny.

23 października, godz. 17.30
“Shujayya”, 20 min., reż. Mohammed Almughanni
Dokumentalna opowieść o życiu w Strefie Gazy i o rodzinie Waela i Isry Alnamla okaleczonej przez wojnę.

“Cottondreams”, 13 min., reż. Sandeep Rampal Balhara
Wieś Thanegaon w stanie Maharashtra w zachodnich Indiach. Pełna empatii opowieść
o ubogiej wdowie, której mąż po stracie upraw, które miały zapewnić rodzinie byt popełnił samobójstwo.

“Rogalik”, 18 min., reż. Paweł Ziemilski
Obraz polskiej prowincji i sposobu na spędzania czasu wolnego jej mieszkańców.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat.lato.w.teatrze
Brzechwałki w Teatrze Pinokio
oldlove
Old Love w Teatrze Rozrywki Lutnia
Earthfall-300x204
Warsztaty w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*