Szwalnia.DOK 2 – informacje

brudo_z_wachabnaTeatr Szwalnia zaprasza na podwójny weekend z przeglądem szwalnia.DOK2. W piątek, 6 października, odbędzie się instalacja performatywna „Tsunami tendenko”, zostały jeszcze wolne wejściówki na godz. 17.00 i 19.00. Natomiast w sobotę, 7 października o godz. 19.00, zapraszamy na śledztwo teatralne „Brudło z Wąchabna” Alicji Brudło, pod opieką Weroniki Fibich. Trzeci weekend szwalnia.DOK2 podejmuje tematy osobiste i intymne.

6 października, godz. 17.00, 18.00, 19.00
„Tsunami tendenko” – instalacja performatywna // wydarzenie towarzyszące
wstęp wolny – obowiązuje rezerwacja wejściówek

„Tsunami tendenko” to próba wydobycia wspomnień w postaci pojedynczych zmysłów – zapamiętanych zapachów, obrazów zapisanych przez oko, dźwięków, smaków, ale także faktur, uczucia w ciele na samą myśl o TYM. Przerażającym żywiole, który wzbudza tak wielki strach, że od samego początku przygotowuje się ciało na możliwość ucieczki, opuszczenie domu i bliskich.
Poruszenie tego, co jest pomiędzy słowami, co skrywa milczenie, a może co ochrania? Spotkanie na poziomie bolesnej traumy, próba współodczuwania i zrozumienia. Bycia z drugim człowiekiem mimo wszystko. Mimo milczenia, mimo smutku, na przekór wyrytym w ciele słowom: tsunami tendenko.
Instalacja performatywna inspirowana jest reportażem Katarzyny Boni „Ganbare! Warsztaty umierania”, poruszającym temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię 11 marca 2011 roku – trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu elektrowni w Fukushimie.
Swoimi opowieściami dzielą się: Miwa Tajima, Patrycja Świeczkowska i Norihisa Miyagi
Koncepcja, realizacja, narracja: Katarzyna Skręt
Wideo: Norihisa Miyagi, Łukasz Cieślak, found footage
Instalacja performatywna „Tsunami tendenko” została dofinansowana w ramach projektu Dotknij Teatru 2017.
Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc: promocja @teatrszwalnia.pl i 696 287 352.

7 października, godz. 19.00
wstęp: 5/ 10 PLN (bilety do kupienia przed wydarzeniem)
„Brudło z Wąchabna” – śledztwo teatralne

Warszawę i Wąchabno dzieli ponad 400 kilometrów, dzieje od 1934 roku, droga głosów, odgłosów i dokumentów. Jednocześnie jest jeden instrument. Jest też potomkini. Są też luki w układanej przez nią historii. Pustka, którą ledwo można dostrzec pomiędzy setkami pożółkłych kartek, nagraniami, które wiecznie czekają na swoich słuchaczy, piaszczystą drogą Wąchabna, zakrzywionymi rogami kozła, pograniczem, Wielkopolską i jej muzyką. Jak odnaleźć tu głos, którego nikt zawczasu nie zapamiętał? Jego odtworzenie podczas spektaklu to próba odnalezienia własnej tożsamości.

Performerka, pieśniarka, zbieranie i opracowanie materiałów: Alicja Brudło
Opieka tutorska i reżyserska: Weronika Fibich
Konsultacje dźwiękowe: Filip Majerowski

Spektakl zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Kana i Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
W spektaklu wykorzystano nagrania archiwalne oraz dokumenty Jadwigi i Mariana Sobieskich pochodzące ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Targowa 62/ Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki
Partner: Zjadliwości – kuchnia roślinna
Patroni medialni: Kultura Dostępna, e-teatr.pl, Didaskalia – Gazeta Teatralna, Miesięcznik Teatr, Teatr dla Was, Magazyn Teatralny „Teatralia”, TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Plaster Łódzki
Przegląd szwalnia.DOK2 realizowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Pełen program przeglądu dostępny na stronie www.teatrszwalnia.pl

12-18 listopada – warsztaty, wstęp wolny
18 listopada, godz. 19.00 – otwarty pokaz pracy warsztatowej
wstęp: 5/ 10 PLN
„To miasto to moja opowieść” – warsztaty teatru dokumentalnego prowadzone przez kolektyw twórczy B-SIDES

To kompleksowy projekt dotyczący teatru dokumentalnego, złożony z cyklu warsztatów (aktorskich, ruchowych, scenariopisarskich), których efektem ma być pokaz work in progress spektaklu przygotowanego przez uczestników pod okiem profesjonalnych twórców teatralnych. Scenariusz spektaklu budowany będzie na historiach mieszkańców danego miasta lub dzielnicy, na fragmentach aktualnych i archiwalnych artykułów z lokalnej prasy i portali informacyjnych, na materiałach video udostępnionych nam przez uczestników warsztatów lub zrealizowanych w ramach działań, na udostępnionych fotografiach, wybranych przez członków grupy fragmentach literatury. Ten wielogłos historii stworzy opowieść o mieście. Stworzy również możliwość spotkania się uczestników i mieszkańców danej miejscowości z własnymi historiami na scenie.
Prowadzący: Agnieszka Wąsikowska, Karolina Lichocińska, Magdalena Fejdasz, Bartosz Szpak, Helena Ganjalyan, Mateusz Mosiewicz, Adam Chyliński
Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy od 2 do 22 października, prosimy  o wypełnienie formularza: goo.gl/forms/Q1W4416BYEt9Jfh23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *