IMG_4821Najnowsza ekspozycja prezentowana w salach Muzeum Sztuki oddziałuje na odbiorców od strony wizualnej. Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm prezentowane są w pogrążonych w mroku przestrzeniach, z których wyłaniają się kontury przerażających rzeźb z wosku i futra.

Tematem wystawy są nieokiełznane, demoniczne siły, które działają na świat z potężną, często niszczycielką mocą. To sprawia, że z jednej strony przerażają, z drugiej fascynują. Stoją poza standardowo rozumianymi kategoriami dobra i zła i działają poza jakąkolwiek kontrolą człowieka. Czasami są to siły niewiadomego pochodzenia, czasem siły natury, innym razem zostają wyzwolone przez ludzkie błędy albo są skutkiem ubocznym działań człowieka.

Angelika Markul, polska artystka mieszkająca w Paryżu, odnajduje ich działanie w skażonej strefie Czarnobyla, marsjańskim pejzażu jednego z najsuchszych miejsc na ziemi – pustyni Atacama w Chile, czy spustoszonej tsunami Fukushimie. Artystka odwiedza takie miejsca i obserwuje skrajne sytuacje, z jakimi mierzy się przyroda. Jedyną salą pełną przerażającej bieli zarezerwowano dla projektu Bambi w Czarnobylu. To tytuł materiału filmowego, którego akcja toczy się w opuszczonej strefie wokół Czarnobyla, w tak zwanej “Zonie”. Markul sfilmowała zastaną na miejscu przyrodę, która ze względu na katastrofę odrodziła się w sposób dziki, niekontrolowany przez człowieka.

joomplu:59927

Ekspozycja mieszcząca się na pierwszym piętrze Muzeum Sztuki (Więckowskiego 36) można oglądać do 10 listopada br.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Rzeźby Renaty Alicji Sobczak w Galerii ZPAP Na Piętrze (foto)
IMG_2618
Notatki z podziemia w ms2 (foto)
IMG_9946
XII Międzynarodowy Plener Form z Wikliny i Sztuki Land Art’u (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*