IMG_1473Od 9 kwietnia w Manufakturze można spotkać największe gwiazdy filmu, muzyki, literatury i motoryzacji. Od tego dnia Wystawa Figur Stalowych prezentuje naturalnej wielkości rzeźby posągów popularnych osób oraz legendarnych postaci.

Ogromną popularnością cieszy się potężny i wściekły Hulk, wykonany z ponad 38 tysięcy ośmiomilimetrowych nakrętek. Również w rotundzie stoi kolejny niezwykły eksponat – wyścigowy Mercedes 300 SLR z 1955 roku, w skali 1:1. Jego budowa trwała aż 8 miesięcy – tyle czasu zajęło konstruktorom zaaranżowanie tysięcy elementów, w tym tarcz dociskowych, klocków hamulcowych, skrzyń, trybików silnikowych. Auto jest dokładnie takiej samej wielkości, co oryginał, waży tyle samo.

Mnóstwo osób fotografuje się ze stojącymi przy wejściu głównym Transformersami – jedni wybierają przyjacielskiego Optimusa Prime’a, inni wolą przedstawiciela Deceptikonów, Megatrona. Figury, tak jak w filmach i komiksach, również wykonano z części samochodowych, m.in. z silników, hydrodynamicznej skrzyni biegów i baku motocyklowego. Czterometrowi Transformersi z galerii figur stalowych są trzecimi, największymi zrealizowanymi postaciami na świecie. Większe powstały tylko w Dubaju i Wielkiej Brytanii.  Zainteresowanie najmłodszych budzi przede wszystkim Spiderman – przyczajony, gotowy do skoku…

IMG_27

Tuż obok przykład na to, że stalowe rzeźby mogą pełnić również funkcję praktyczną. Stół i krzesła w stylu steampunk zostały opanowane przez dwóch filmowych bohaterów: Aliena z „Obcego” oraz Golluma, czyli bohatera „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”.

W pasażach galerii handlowej czekają ikony popkultury – uwodzicielska Marylin Monroe w kultowej pozie z filmu „Słomiany Wdowiec”, charyzmatyczny Michael Jackson, niezapomniany Elvis Presley i ekstrawagancki Freddie Mercury. Tu również zachwyca pieczołowitość i dbałość o każdy szczegół. Wystarczy przyjrzeć się np. włosom Elvisa czy stalowym pantofelkom Marylin.
 
Stalowe figury przyjechały do Polski z całego świata, m.in. z Niemiec, Tajlandii i USA. Wystawa potrwa do 24 kwietnia.

/fot. MB

/fot. Przemysław Sujka

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7908
Vitrum terrarum w Galerii Re:Medium (foto)
aheart_012
Transformacja płaszczyzny / Panorama w Galerii Nowa Przestrzeń (foto)
IMG_1989
Nowe heurystyki w Galerii Imaginarium (foto)
2 komentarze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*