glowne_ldk_17_maja

Podczas wernisażowego spotkania autorki wystawy opowiadały o swojej pasji, jaką jest tworzenie prac z papieru czerpanego. Mówiły o satysfakcji po uzyskaniu ostatecznego efektu, nie pominęły jednak ogromnego nakładu pracy, który wynika z konieczności okiełznania żywiołu natury podczas nadawania mu określonej formy.

W pracach prezentowanych na wystawie niejednokrotnie ujawniane są struktury włókna roślinnego, co jest umiejętnie wykorzystywane przez obie artystki, a połączone z kolorem, daje niezwykłe efekty. Zapraszamy wszystkich do oglądania wystawy, która czynna jest do 1 czerwca.

Roślina – krucha, delikatna, jednocześnie stawiająca opór żywiołom, wytrwała. Jej włóknista struktura tkanek zadziwia swymi walorami, ale w procesie obróbki stawia opór, wymaga cierpliwości i pokory. Włókna roślinne dają nieograniczone możliwości ich kreacji, można je kształtować, nadając pracom rozmaite formy. Posługując się tą samą, starą, od wieków niezmienioną techniką, przeistaczamy roślinę w ręcznie czerpany papier. Poprzez kolejne nawarstwiania, nakładania, proces barwienia, odbarwiania, a także wykorzystując naturalną kolorystykę pulpy roślinnej kreujemy własną wizję artystyczną.

Wykorzystując różnorodność struktury materii roślinnej (agawa, bambus, trzcina, bananowiec, słoma), jej chropowatość, szorstkość, łamliwość, zwartość i miękkość, nadajemy tej kruchej materii własny wymiar artystyczny. Tworzenie dzieł z papieru ręcznie czerpanego niesie ze sobą pewien pierwiastek tajemniczości i zaskoczenia, ponieważ nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego. Dzięki temu zbliżamy się do natury, która przecież nie zawsze jest przewidywalna.

tekst_ldk_17_maja

Fot. Arkadiusz Fochtman

Wystawa czynna będzie od wtorku do soboty (w środy wstęp wolny) w godz. 14-18, do dnia 1 czerwca 2013

(Tekst – Mat. prasowe; Fot. Arkadiusz Fochtman)

***

Elżbieta  Zrobek.  Urodzona w 1959 roku w Czeladzi. Absolwentka Wydziału Artystycznego w zakresie malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Śląskim w pracowni prof. Jagody Adamus i dr Adama Molendy. W 2011 ukończyła studia podyplomowe w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych  na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz na kierunku tkanina artystyczna w pracowni dr Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (okręg katowicki) oraz grupy artystycznej „ANTIDOTUM”. Uprawia malarstwo sztalugowe, a także tworzy autorski, unikatowy, ręcznie czerpany papier. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: Szydłowiec, Galeria „Kaplica Zamkowa”, Gliwice Galeria „Fabryka Drutu”, Polskie Radio Katowice, Galeria „Na  żywo”, Galeria Lamelii Kraków, Galeria Zajezdnia Lublin.

Magdalena Szyszkowska. Urodzona w 1972 roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Lublinie. Dyplom z grafiki warsztatowej w 1997 roku uzyskała na Wydziale artystycznym UMCS w Lublinie pod kierunkiem prof. St. Góreckiego. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks do dyplomu – artystyczny papier unikatowy. Obecnie pracuje jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z papierem ręcznie czerpanym. Członek ZPAP (oddział Lublin), uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Więcej o sztuce na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plaster_Lodzki_010
Irena i Piotr Grabowscy. Malarstwo, tkanina, ceramika (foto)
034
Getto XXI w Monopolis (foto)
IMG_9762
Odległy świat w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*