IMG_9762Przedziwne humanoidalne istoty pojawiły się w Ośrodku Propagandy Sztuki. Nie jest to jednak najazd kosmitów, a prezentacja twórczości Sylwestra Ambroziaka.

Na całość składają się rzeźby powstałe w latach 2009-16. Autor nazwał się m.in. Laleczki, Krzyczące, Dzieci stojące, Piaskownica, Dwugłowy baran. Do tego należy dodać projekcje filmowe i tak powstał Odległy świat, który jest nazwą całego prezentowanego w Parku Sienkiewicza projektu.

Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 roku w Łowiczu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Trzykrotnie, w 1994, 1999 i 2008 roku, nominowano go do nagrody „Paszporty Polityki”.

joomplu:113699

Figura lalki, jak pisze Natalia Ambroziak, służy mu do konfrontacji nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni z nieustannym zmaganiem z brutalną rzeczywistością. Groteskowo zdeformowane, przeskalowane i nieoszlifowane postacie Ambroziaka są  niemalże prowokacyjnie brzydkie. Nazywane przez artystę “minotaurami” i “laleczkami” – humanoidalne istoty o anonimowych twarzach – jednocześnie dają świadectwo i rzucają wyzwanie naszej współczesności.

Ekspozycję w Ośrodku Propagandy Sztuki można oglądać do 25 września. To niezwykle sygestywna wizualnie, jak i dźwiękowo, podróż do fascynującego, a zarazem przerażającego “odległego świata”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
energia_010
Jan Szymański – Na ludowo (foto)
IMG_0191neon
Neony i prace Mirosława Filonka w Starej Szwalni (foto)
brzuchatlasa
Brzuch Atlasa w Atlasie Sztuki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*