IMG_6219ambroziakDo 12 lutego w Galerii Bałuckiej można podziwiać instalację dźwiękowo-rzeźbiarską oraz film animowany autorstwa Sylwestra Ambroziaka.

Inspiracją do stworzenia projektu jest problem opuszczenia, samotności i utraty więzi rodzinnej spowodowanej migracjami zarobkowymi rodziców. Z tego powodu powiększa się ilość euro sierot. Tytułowe dwa pokoje, to dwie przestrzenie. W jednej z nich możemy poznać się z instalacją dźwiękową oraz rzeźbami, w drugiej obejrzeć animację. Dominują w nich embrionalne postacie, często zabezpieczone dodatkowo folią samoprzylepną.

– Budzący skojarzenia z formą embrionalną kształt postaci pozwala jednak uogólnić doświadczenie opuszczenia, dotyczące tego konkretnego procesu społecznego, jako wariant opuszczenia dzieci w ogóle, cechujący cywilizację zachodnioeuropejską – mówi Sylwester Ambroziak. – Dotyczy on kwestionowania roli rodziny jako prymarnego kontekstu dla wzrastania i rozwoju człowieka, które skutkować musi w przyszłości rosnącym poczuciem jego wykorzenienia, tak z rodziny, jak – wbrew rachubom – z form odpowiedzialnego współżycia społecznego. Przesłanie projektu podkreśla zarówno jego forma, jak i ekspozycja.

joomplu:30699

Sylwester Ambroziak (ur. 1964 w Łowiczu). Studia w latach 1983-1989 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego. Rysunek w pracowni prof. Mariana Czapli. Dyplom zatytułowany „Kuszenie św. Antoniego” autor obronił w 1989 roku u prof. Grzegorza Kowalskiego. Artysta zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym.

Zobacz także:

Dagmara Horab – Orlando (foto)

Teodor Durski – Grafvideo w Galerii Bałuckiej (foto)

Michał Rybiński – Martwa natura czasu (foto)

Znak człowieka. Linoryty Piotra Stachlewskiego (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
15062012_043
Dudek&Dudek w Galerii Imaginarium (foto)
IMG_2618
Notatki z podziemia w ms2 (foto)
IMG_4827
Widoczki w Galerii Manhattan (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*