Filip_Gabriel_Pudlo_Automotive_Lodz_2013Czym jest dziś praca i jak pokazać istotę różnych zajęć w jednym, dwuminutowym ujęciu? Przed takim zadaniem stanęli młodzi filmowcy w piętnastu miastach na świecie w ramach projektu Antje Ehmann i Haruna Farockiego.

W tym międzynarodowym przedsięwzięciu „Praca w jednym ujęciu” wzięli też udział studenci łódzkiej Filmówki. Wybrane filmy łódzkich twórców oraz obrazy dotyczące pracy, pochodzące z siedmiu innych miast świata można oglądać od 4 października w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Harun Farocki od lat 80. uchodzi za jednego z najważniejszych dokumentalistów na świecie. Jest kluczową figurą dla powojennej historii kina politycznego w Europie. Antje Ehmann to teoretyczka filmu, artystka wideo i kuratorka. Wspólnie otwierają wystawę w Muzeum Sztuki w Łodzi. Tytuł wystawy „Praca w jednym ujęciu” jest jednocześnie tytułem całego międzynarodowego projektu, w którym Ehmann i Farocki od 2011 r. mierzą się z uniwersalnym tematem pracy. Częścią przedsięwzięcia są warsztaty filmowe dla młodych twórców organizowane w piętnastu miastach na świecie, m.in. w Argentynie, Bangalore, Berlinie, Hanoi, Johannesburgu, Lizbonie, Bostonie, Meksyku, Montrealu, a także Łodzi.

Shrikar_Marur_Kinshuk_Surfan_Gautam_Vishwnath_Cart_Avenu

Do miasta o silnych filmowych korzeniach Antje Ehmann i Harun Farocki zawitali ze swoim projektem w maju. W dwutygodniowych warsztatach, które odbywały się w łódzkiej Filmówce wzięło udział kilkanaście osób. W ramach tych spotkań uczestnicy tworzyli filmy o określonych wymogach formalnych: nie dłuższe niż dwie minuty i zawierające tylko jedno ujęcie. Taka forma prac to nawiązanie do jednego z pierwszych obrazów w historii kina – „Wyjście robotników z fabryki“ braci Lumière. Zdaniem Farockiego i Ehmann, ta metoda skłania do uważnego rejestrowania świata. Warsztaty i materiały filmowe, które powstają w ramach projektu stawiają pytania o to, jak rozumiana jest praca w zależności od warunków produkcji i lokalizacji oraz o to jakie są różnice między tradycyjnymi, a współczesnymi formami pracy. Młodzi filmowcy zastanawiali się nad tym jak uchwycić istotę danej pracy, moment który najlepiej będzie ją reprezentował.

Na wystawie w ms1 można obejrzeć siedem filmów autorstwa sześciu uczestników łódzkich warsztatów: Aleksandra Chciuk, The Tram Dome, 2013 i Sirens, 2013; Filip Gabriel Pudło, Automotive, 2013; Monika Masłoń, Kitchen, 2013; Aleksandra Hirszfeld, This is not an easy Stuff, 2013; Pawel Fabjański, Dentist, 2013; Wojciech Domachowski, Minors Leaving their Workplace, Łódź 2013. Oprócz filmów , które powstały w Łodzi częścią ekspozycji będą także prace reprezentujące różne rodzaje zajęć zrealizowane w siedmiu innych miastach: w Bangalore, Berlinie, Buenos Aires, Kairze, Moskwie, Rio de Janeiro, Tel Awiwie.

Liron_Shalev_Diamonds_Tel_Aviv_2012

Każdej ekspozycji odbywającej się w ramach projektu „Praca w jednym ujęciu” towarzyszą piktogramy zaprojektowane przez Alice Creischer i Andreasa Siekmanna. Są przygotowywane na podstawie danych dotyczących liczby mieszkańców, poziomu zatrudnienia, charakteru lokalnej produkcji, wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W ten sposób stanowią graficzny komentarz podsumowujący specyfikę konkretnego miasta i charakter zmian społecznych, które obecnie wyznaczają kierunek jego rozwoju. I tak w piktogramie Łodzi artyści wykorzystali m.in.: logo Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Organizatorami wystawy są: Goethe-Institut w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Autorami projektu są Antje Ehmann i Harun Farocki, współkuratorkami Aleksandra Jach i Joanna Sokołowska. Filmy w ramach projektu „Praca w jednym ujęciu” będzie można oglądać w ms1 do 17 listopada.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
15022013_099
Mam tak samo w Szóstej Dzielnicy (foto)
krajewska_magdalena_bajki_doroslych_fot.autorka_WEB
Foto-obiekt w Galerii Imaginarium (foto)
Rzeźby Renaty Alicji Sobczak w Galerii ZPAP Na Piętrze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*