W sobotę, 5 października, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa zostało otwarte 16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny. Jedną z propozycji towarzyszących ekspozycji jest Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, którą można oglądać w CMWL do 15 marca 2020 roku.

Kuratorką OWMT jest Anna Śliwa. Hasło przewodnie Triennale „Przekraczanie granic” stało się inspiracją dla twórców do przyjrzenia problematyce tożsamościowej, etnicznej i społecznej, politycznej. Dka kuratorki natomiast było to spojrzenie na zagadnienie miniatury przez pryzmat formy.

Na ekspozycji uwagę zatrzymuje więc sama tkanina i to, co dzieje się w obrębie jej gatunku. Wystawa ma pokazać, jak dynamiczne i różnorodne są możliwości tkackiego medium, ile sprzeczności i niejednoznaczności tkwi w nim samym.

W sumie ekspozycja to ponad siedemdziesiąt prac, podzielonych na siedem grup tematycznych. Prezentowane prace powstały w ciągu ostatnich trzydziestu kilku lat i pochodzą z dwóch największych w Polsce kolekcji miniatur tkackich – Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Miasta Gdyni. Wybór prac z obu kolekcji został dopełniony miniaturami ze zbiorów własnych artystów, powstałymi w 2018 i 2019 roku.

         

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8719
PS. FonoGrafika_Maciej Zdanowicz (foto)
Do it! w Wi-Mie (foto)
IMG_1473
Wystawa Figur Stalowych w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*