DSC_7004Rzeczywistość, rozumiana i opisywana poprzez użycie binarnych struktur graficznego zapisu w swojej niepomiernej różnorodnosci staje się niezwykle prosta.

Dwa, używane przemiennie bądź w konkretnych cyklach znaki budują monotonne szeregi, linie zapisów niekończącej się historii odnotowanych zdarzeń i mysli.

Pozorna jednak jedynie jednostajność niesie za sobą wartość możliwą do poznania jedynie dzięki prawidłowej dekryptacji enigmatycznego kodu.

Czy jednak menumentyczne archiwum ma służyć nam jako biblioteka wyrytych na betonowych tablicach i utrwalonych na światłoczułej kliszy osobistych doznań i ewoluującej myśli?

Nie dysponując kluczem niezbędnym do złamania kodu możemy skupić się na samej jego istocie.

Złożony z dwóch podstawowych pierwiastków, przeciwieństw, prymitywnie genialny i skomplikowany w swojej prostocie jest wartością wyjściową, podstawą dla zrozumienia rzeczywistości.

Rozszyfrowany, pozwala na odczytanie zapisanych nim treści, użyty jednak jako graficzny wzór, nałożony na siatkę codzienności, odkrywa przed nami prawdy oczywiste, choć nieco już zapomniane.

Tak jak dobro i zło, miłość i nienawiść, mądrość i głupota, tak w czarno-białej strukturze binarnego zapisu  koegzystują dwa podstawowe znaki.

Samotnie bezuzyteczne, razem odmienne i polaryzujące. Ponadczasowe dipole o archaicznym rodowodzie. Swoją egzystencją udowadniają sens i potrzebę istnienia przeciwieństw, jednocześnie nie dając nadzieji na pozbycie się wartości niepożądanych.

Prowadząc walkę, ścierają się tytaniczną siłą niezauważalnie szybkich uderzeń, wydając gromki dźwięk, rozporoszony na wielu płaszczyznach ciszy.

 

Bożenna Biskupska urodziła się w 1952 roku w Warszawie. Studiowała malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Poznaniu w latach 1970-1972 i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w l. 1972-1976, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Dominika.


Menument

Menument

Menument

Menument

Menument

Menument

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0269
Ciesielscy w Galerii Willa (foto)
IMG_8322
Annette Holdensen, Jette Mellgren – To feed a bird… (foto)
005
Sala Kontaktów Międzyplanetarnych w Galerii Re:Medium (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*