030rrOd 11 do 27 września w Galerii Re:medium można oglądać ekspozycję Marcelo Zammenhoffa pod nazwą Katastrofa rozszerzona. Przypadki lotnicze.

Na wystawę składają się prace wideo, fotografie, instalacje wykorzystujące lasery, dźwięk i przedmioty znalezione. Wystawa Marcelo Zammenhoffa przeplata powagę z dowcipem i groteską  i zachęca żeby przyjrzeć się impulsom lęku i fascynacji, jakie budzi ciemna strona współczesnej cywilizacji.  Marcelo Zammenhoff, artysta związany z kulturą alternatywną i bardzo aktywny na łódzkiej scenie artystycznej, podejmuje temat katastrofy lotniczej – pisze Anna N. Nawrot, kuratorka. – Kolejne tragiczne wydarzenia z udziałem samolotów coraz częściej zajmują pierwsze strony gazet. Stają się one okazją do refleksji nad mroczną stroną współczesnej cywilizacji. Marcelo już wcześniej chętnie jako członek zespołów muzycznych i twórca kultury alternatywnej sięgał po idee rozpadu, chaosu, negatywności.

Marcelo Zammenhoff  (naprawdę Piotr Wygachiewicz), ur. 1970 w Łodzi – artysta sztuk plastycznych, twórca wideo, fotografik, konstruktor, performer, kompozytor. Przedstawiciel polskiego kina offowego (grupa filmowa Plazma TV) i eksperymentalnej sceny muzycznej (m.in. zespoły Protoplazma, Mikrowafle, ostatnio pod nazwą Nekrowafle oraz Throbbing Wafle), uczestnik ruchów kultury alternatywnej.  Współtworzył oddolne inicjatywy w łódzkim środowisku artystycznym –  Ośrodek Działań Twórczych Forum Fabricum (1998-2005) pracownie twórcze i galerię Xylolit na ulicy św. Jerzego. Członek Stowarzyszenia Kultura Aktywna. Często współpracuje z Marią Apoleiką.  Swoje prace pokazywał w Arnhem, Düsseldorfie, Berlinie oraz na wielu wystawach zbiorowych w kraju, w tym Mit i melancholia w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2012). Zaprezentował dwa autorskie pokazy monograficzne w 1996 w galerii Xylolit i w 2012 w Galerii Manhattan („Między ludyzmem a absurdem”).

/fot. Anita Andrzejczak

Zobacz także:

Grafika warszawska w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)

Paweł Kwiatkowski w Galerii Re:Medium (foto)

Sala Kontaktów Międzyplanetarnych w Galerii Re:Medium (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7966
Urban Hypnosis w Poleskim Ośrodku Sztuki (foto)
Adam Mańkowski. Dźwięki z Offu w Galerii WY (foto)
glowne_borisov
Muzeum Borisowa w Atlasie Sztuki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*