W piątek, 23 listopada, w Galerii WY na terenie OFF Piotrkowskiej zorganizowano pokaz instalacji Adama Mańkowskiego pt. Dźwięki z Offu połączone z koncertem. Projekt sfinansowany ze środków otrzymanych w ramach stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi.

Podstawowym założeniem Dźwięków z offu jest przybliżenie publiczności postaci Grzegorza Królikiewicza – reżysera, scenarzysty i profesora sztuk filmowych związanego z Łodzią. Filmowy debiut autora, „Na wylot”, zrealizowany w Laboratorium Filmowym WFDiF w Łodzi, był w momencie premiery absolutnym ewenementem na tle rodzimej kinematografii. Stało się to na skutek zastosowania nowatorskich technik realizacji i montażu dźwięku, a także podjętych eksperymentów artystycznych w zakresie łączenia warstwy dźwiękowej z obrazem.

Instalacja związana była z archiwalnym zapisem ścieżki dźwiękowej do filmu, a także z subiektywną interpretacją całego spektrum materii dźwięku, która pozwala uzyskać efekt dokumentalizmu na drodze praktyk typowo kreacyjnych. Autor zapraszał widzów do wniknięcia w głąb muzycznej autonomii pełnej szmerów, zakłóceń, zapisów terenowych, cząstek rytmicznych i arytmicznych, tworzących wspólnie efekt zawieszenia i odkształcenia zapisu dźwiękowego.

Adam Mańkowski – ur. w 1985 roku, mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta sztuk dźwiękowych, improwizator, niezależny dziennikarz muzyczny i pasjonat fotografii. Wnikliwy obserwator nowo pojawiających się muzycznych zjawisk o charakterze awangardowym.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2618
Notatki z podziemia w ms2 (foto)
08022013_039
Dom/awatar/translokacja Pawła Korbusa (foto)
glowne_ms1
Otwarcie ms1: Cezary Bodzianowski i Sala Neoplastyczna (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*