Do 6 października w Galerii Willa można oglądać wystawę “Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)”. Jej kuratorem jest Zbigniew Milczarek, a współpracą merytoryczną zajął się Włodzimierz Rudnicki.

Koncepcja wystawy opiera się na trzech kręgach tematycznych: W mieście marzeń, Dziwny poeta Bruno Schulz, Łódzkie schulziana. Na zaaranżowaną w secesyjnych wnętrzach Galerii Willa i Chimera ekspozycję złożyły się obiekty pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Milczarka, osób prywatnych, artystów, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Na parterze Willi pojawiła się ikonografia Drohobycza, matecznika Schulzowskiej wyobraźni (m.in.: graficzne portrety miasta od połowy XIX wieku do 2007 roku, mapy, plany miasta, najstarsze pocztówki i zdjęcia z okresu obejmującego lata życia Schulza, przewodniki) oraz przywołano twórczość dwóch wybitnych artystów drohobyckich: Maurycego Gottlieba i Efraima M. Liliena. Piętro poświęcone jest biografii i twórczości twórcy z Drohobycza. Znajdują się tam m.in.: ekslibrisy wykonane dla Weingartena, nieznane zdjęcia Schulza, czasopiśmiennicze i książkowe pierwodruki jego twórczości literackiej wraz z autorskimi ilustracjami, pierwodruki książek bliskich Schulzowi pisarzy (Debory Vogel, Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Kazimierza Truchanowskiego), recenzje Sklepów cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą, unikatowe druki bibliofilskie z opowiadaniami autora Ptaków, plakaty z wystaw i festiwali schulzowskich, reprodukcje Xięgi bałwochwalczej i rysunków oraz atelier Schulza.

W Galerii Chimera prezentowane są łódzkie konteksty biografii i twórczości Schulza (m.in.: druki bibliofilskie opublikowane w Łodzi oraz łódzka recenzja Sklepów cynamonowych, odwołania do wystaw i spektakli schulzowskich, plan Łodzi z miejscami związanymi z Schulzem, prace łódzkich artystów inspirowane twórczością autora Księgi, wspomnienie Joanny Kulmowej).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_3494
Konkurs Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2018 (foto)
IMG_0574
Bez początku, bez końca w Domu Literatury (foto)
DSC_6512
Wawrzyniec Strzemieczny – “Grafika”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*